przejdź do głównej treści strony

Dzień Otwarty w NFZ. Hasło dnia: Cukier szkodzi!

Tego dnia wspólnie z przedstawicielami Wojewódzkiej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej, Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny IFMSA-Poland oddział Szczecin oraz Polskiego Towarzystwa Studentów Farmacji Oddział Szczecin promować będziemy życie wolne od nadmiaru cukru w codziennej diecie. Powiemy czym zastąpić biały cukier, aby było słodko, ale zdrowo! Będą też badania poziomu cukru we krwi i składu masy ciała.

Na najmłodszych czeka zabawa w aptekę, nauka szczotkowania zębów, konkursy i drobne upominki. Podczas Dnia Otwartego wydawać będziemy także Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Stanowiska promotorów zdrowia ze szczecińskiego Sanepidu oraz studentów medycyny i farmacji z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie dostępne będą w godzinach 10 - 13. Natomiast po EKUZ można będzie przyjść już od godz. 9 do 14.

Tego dnia rozdawać będziemy najnowsze informatory Gdzie się leczyć w 2019 roku, kolejne wydanie popularnego Poradnika Stomatologicznego, ulotki o profilaktyce próchnicy u dzieci i kobiet w ciąży, a także materiały informacyjne na temat e-recepty.

 

  • Przy stanowisku Wojewódzkiej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Szczecinie można będzie zbadać skład masy ciała, tj. wskaźnik BMI, procentową zawartość tkanki tłuszczowej, masę tkanki mięśniowej i kostnej, stopień nawodnienia organizmu, poziom otłuszczenia narządów wewnętrznych. Dowiemy się także, czy nasz organizm jest młodszy, czy starszy niż wskazuje na to metryka. Będzie można również zmierzyć ciśnienie tętnicze krwi i skorzystać z badania spirometrycznego (pojemności i wydolności płuc).
  • Promotorzy zdrowia z Sanepidu opowiedzą także o higienie jamy ustnej oraz o szkodliwości nadmiaru słodyczy i słodkich napojów dla zdrowia, w tym dla stanu uzębienia, w szczególności u dzieci. Przy okazji będzie pokaz prawidłowego szczotkowania zębów.
  • Poziom cukru we krwi zbadają studenci Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny IMFSA - Oddział Szczecin.
  • Natomiast studenci ze szczecińskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Studentów Farmacji zaproponują badanie zawartości cukru w codziennej diecie, informacje o zamiennikach białego cukru, a dzieci zapraszają na pouczającą zabawę w aptekę.
  • Przed nami ferie zimowe. Planujesz wyjazd za granicę? Pamiętaj, by zabrać ze sobą EKUZ! Każdy, kto wyjeżdża do kraju Unii Europejskiej, choćby na zakupy, zawsze powinien mieć przy sobie kartę, dzięki której w nagłym przypadku otrzyma taką pomoc, jak inne osoby ubezpieczone, które w tym kraju mieszkają. Zachodniopomorski Oddział NFZ organizuje Dzień Otwarty z myślą o tych, którzy osobiście chcieliby odebrać EKUZ, a w tygodniu nie mają na to czasu. Kartę można otrzymać dla siebie i swoich najbliższych, na wniosek dostępny na stronie internetowej lub na miejscu, w Funduszu. Zobacz informację o ważności EKUZ 
Autor:  Narodowy Fundusz Zdrowia - Zachodniopomorski Oddział Wojewódzki 

25.01.2019