Dwa bezzałogowe statki powietrzne będą regularnie latały nad miastem i sprawdzały, czym szczecinianie palą w piecach. Pierwsze pomiary zostały już wykonane. Wszystko po to, aby jeszcze skuteczniej przeciwdziałać zanieczyszczaniu powietrza.
- To kolejne z działań realizowanych przez miasto, których celem jest walka ze smogiem i zapewnienia mieszkańcom czystego powietrza – mówi Paweł Adamczyk, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska UM. - Tym razem sięgnęliśmy po zdobycze technologii. Liczymy na to, że ich wykorzystanie, połączone z działaniami edukacyjnymi, przyczyni się w znacznym stopniu do zmniejszenia przypadków palenia w piecach niedozwolonymi materiałami.
A to właśnie niska emisja pochodząca z indywidualnego ogrzewania mieszkań, wskazywana jest jako główne źródło szkodliwych substancji w powietrzu. Oczywiście chodzi o przypadki, kiedy do pieców trafiają materiały, które nie są do tego przeznaczone: śmieci, plastik, lakierowane drewno, opakowania po substancjach chemicznych, itp. Użycie drona pozwoli na precyzyjne namierzenie źródła takich zanieczyszczeń.
Drony będą wylatywały nad miasto 2 – 3 razy w tygodniu, o różnych porach dnia, także wieczorem. Operatorowi urządzenia będą towarzyszyli Strażnicy Miejscy, którzy w przypadku stwierdzenia zwiększonego stężenia szkodliwych substancji, przeprowadzą kontrolę we wskazanym budynku.
- Będziemy korzystać z dwóch urządzeń – tłumaczy Jakub Śledziowski z firmy c5studio, jednego z partnerów przedsięwzięcia. - Mniejszy dron przeznaczony jest do nalotów powierzchniowych, które pozwolą wytypować obszary dotknięte zanieczyszczeniami, a nawet konkretne budynki. Większy będzie prowadził pomiary punktowe, czyli badał to, co wydobywa się z poszczególnych kominów.
Czujniki zainstalowane na dronach mierzą stężenie między innymi takich szkodliwych substancji jak: pył PM10, PM2,5, formaldehyd, amoniak, CO2 i SO2. Wyniki pomiarów można odczytywać na bieżąco. Są też zapisywane, a ze zgromadzonych danych można tworzyć zestawienia, raporty i mapy.
Działania z wykorzystaniem drona będą również podejmowane w oparciu o zgłoszenia przekazywane przez samych mieszkańców. Chodzi przede wszystkim o ciemny dym z kominów o nieprzyjemnym zapachu. Zgłoszenia takie cały czas przyjmuje Straż Miejska. Aby to maksymalnie usprawnić w aplikacji Alert Miejski uruchomiona została specjalna funkcja. Zgłoszenia kierowane tą drogą pozwalają dokładnie wskazać lokalizację „podejrzanego” komina.
Do mieszkańców trafią także przygotowane przez Miasto materiały edukacyjne, z których dowiedzą się, czym można, a czym nie można palić w piecach i jakie kary za to grożą. Za spalanie odpadów grozi mandat w wysokości do 500 zł lub grzywna do 5 tys. zł, gdy sprawa trafi do sądu.
Ekopatrol to kolejny element miejskiego programu Klimat dla Zdrowia, który obejmuje między innymi prowadzenie regularnych nasadzeń na terenie całego miasta (PLATAN) oraz dofinansowanie wymiany pieców na bardziej ekologiczne źródła ciepła (MEWA). Wszystkie one będą kontynuowane w kolejnych latach.
Więcej na stronie: www.szczecin.eu/zielonemiasto
17.12.2018