przejdź do głównej treści strony

Kochasz? Nie krzywdź... NIE dla przemocy wobec dzieci - Rozmowa

Szczecińscy funkcjonariusze wraz z uczniami klasy mundurowej i policyjnej z LO VII, zorganizowali akcję profilaktyczną przeciwko stosowaniu przemocy wobec dzieci.

Hasłem przewodnim działań jest pytanie kochasz? I stwierdzenie ( więc ) Nie krzywdź... Stosowanie przemocy jest zjawiskiem nagannym bez względu na wiek czy płeć ofiary doznającej przemocy, jednakże to właśnie dzieci nie potrafią, nie umieją się bronić. Przemoc to nie tylko widoczne ślady na ciele. Niejednokrotnie psychiczne znęcanie się nad dzieckiem może spowodować nieodwracalne zmiany w postrzeganiu prawidłowych zachowań, co może prowadzić do zaburzeń i problemów adaptacyjnych w życiu dorosłym. Akcja skierowana jest do mieszkańców naszego miasta, w szczególności do rodziców/opiekunów. Symbolem akcji jest maskotka miś o imieniu Lusia. Odwzorowuje ona dziecko, skrzywdzone przez osobę której ufa i którą kocha...Podczas działań przekazywane były maskotki na wzór opisanego symbolu wraz z ulotką informacyjną przypominającą o prawach dziecka i numerach pod którymi można uzyskać pomoc i porady telefoniczne.

Przekazane maskotki były miłym akcentem dla najmłodszych z okazji ich święta Dnia Dziecka, natomiast rodziców i opiekunów proszono o włączenie się do akcji, propagując miłość wobec dziecka bez przemocy. Ponadto, akcja ma na celu zwrócenie uwagi na to co dzieje się za ścianą...nie każdy chce wtrącać się w życie sąsiadów z różnych powodów. Niepewność sytuacji, strach... Jest coś co możemy zrobić, aby dać do zrozumienia że słyszymy i reagujemy. Wystarczy znaleźć starą maskotę i symbolicznie przykleić plasterek lub owinąć bandażem. Znalezienie tak charakterystycznej maskotki pod drzwiami mieszkania, z pewnością da wiele do myślenia, jednocześnie będzie to ostrzeżenie. Jeśli sytuacja nie ulegnie zmianie, wówczas zostanie poinformowana policja.

Przedmiotowa akcja będzie organizowana cyklicznie.

 

st.sierż. Monika Malińska  

Autor:  Komenda Miejska Policji w Szczecinie 

04.06.2018