przejdź do głównej treści strony

Światowy Dzień Honorowego Dawcy Krwi

Każdego roku, 14 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Honorowego Dawcy Krwi. Tego dnia chcemy podziękować wszystkim tym, którzy bezinteresownie oddają krew oraz pomagają w szerzeniu idei regularnego oddawania krwi. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zwraca szczególną uwagę na umożliwienie na całym świecie powszechnego dostępu do bezpiecznej transfuzji krwi, jako elementu osiągnięcia powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego, dlatego tegorocznym hasłem jest „Bezpieczna krew dla wszystkich”.

Dzięki regularnemu oddawaniu krwi możliwe jest zapewnienie wszystkim osobom i społecznościom dostępu do bezpiecznych i gwarantujących jakość dostaw krwi i produktów krwiopochodnych. Transfuzje krwi i produkty krwiopochodne ratują miliony istnień każdego roku. Krew i produkty krwiopochodne są niezbędne do ratowania zdrowia i życia: kobiet ciężarnych cierpiących na krwawienia związane z ciążą oraz wynikające z powikłań okołoporodowych, dzieci cierpiących na ciężką niedokrwistość z powodu malarii i niedożywienia; pacjentów z zaburzeniami krwi i szpiku kostnego, dziedzicznymi zaburzeniami hemoglobiny i niedoborem odporności; ofiar urazów, nagłych wypadków, katastrof i wypadków; jak również pacjentów poddawanych zaawansowanym zabiegom medycznym i chirurgicznym. Chociaż potrzeba krwi i produktów krwiopochodnych jest powszechna, istnieje znaczna różnica w poziomie dostępu do bezpiecznej krwi i produktów krwiopochodnych w poszczególnych krajach i wewnątrz nich.

W 2018 roku w Polskim Czerwonym Krzyżu działało 1 024 Klubów Honorowych Dawców Krwi, zrzeszających 25 242 członków, którzy honorowo oddali 112 145,07 litrów krwi (to blisko 21% ogólnie pobranej krwi od dawców honorowych).

  • Co kilka sekund ktoś gdzieś na świecie potrzebuje krwi.
  • Transfuzje krwi i produktów krwiopochodnych ratują miliony istnień każdego roku.
  • Zdrowie jest prawem człowieka; wszyscy na świecie powinni mieć dostęp do bezpiecznych transfuzji krwi.
  • Regularne oddawanie krwi jest potrzebne na całym świecie, aby zapewnić osobom i społecznościom dostęp do bezpiecznej krwi o wysokiej jakości i produktów krwiopochodnych.
  • Każdy, kto może oddać krew, powinien rozważyć regularne dobrowolne, nieodpłatne oddawanie krwi, tak aby wszystkie kraje miały odpowiednie zapasy krwi.
  • Zapewnienie bezpieczeństwa i dobrego samopoczucia dawców krwi ma kluczowe znaczenie. Pomaga budować zaangażowanie w regularne darowizny.
  • Dostęp do bezpiecznej krwi i produktów krwiopochodnych jest niezbędny dla powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego i kluczowego elementu skutecznych systemów opieki zdrowotnej.

Zachęcamy wszystkich tych, którzy chcieliby podzielić się cząstką siebie z innymi do oddania krwi. ODDAJĄC KREW, RATUJESZ ŻYCIE!

Krew jest pobierana od pełnoletnich, zdrowych osób, które zdeklarują dobrą wolę podzielenia się swą płynną tkanką. Przechodzą wówczas ścisłe badania dotyczące: przebytych chorób (kwestionariusz) i badanie wstępne (ciśnienie krwi, poziom hemoglobiny, badanie osłuchowe i palpacyjne + wywiad lekarski). Więcej informacji o oddawaniu krwi dostępnych jest tutaj https://www.pck.pl/co-robimy/krwiodawstwo/to-nie-boli.

Polskie magazyny krwi potrzebują Waszej pomocy. W wielu miejscach brakuje krwi. Najświeższe dane dostępne są https://krew.info/zapasy/

Wszystkim Honorowym Dawcom Krwi życzmy wszelkiej pomyślności, dobrej kondycji oraz pogody ducha. Dzięki Waszej krwi każdego dnia, na całym świecie ratowanych jest setki tysięcy ludzkich istnień.  

Autor:  PCK 

14.06.2019