przejdź do głównej treści strony

Śmieciuch nauczy segregować

Będzie zachęcała najmłodszych szczecinian do segregowania śmieci i pokazywała, jak prawidłowo to robić – sympatyczną, zieloną maskotkę będzie można spotkać między innymi na bulwarach.

Śmieciuch zjednał sobie sympatię szczecinian już podczas minionych Dni Morza. Teraz będzie można go spotkać podczas dwóch kolejnych edycji Bulwarove (22 – 23 czerwca, 27 – 28 lipca) oraz lipcowej Miejskiej Strefy Letniej (6-7 lipca). Maskotka ma w przystępny i atrakcyjny sposób zachęcać najmłodszych do segregowania śmieci. Na specjalnych stoiskach EcoSzczecin na maluchy czekać będą również animacje i zabawy tematyczne, a także ekologiczne gadżety. Dorośli natomiast otrzymają materiały informacyjne na temat nowych zasad segregowania śmieci. Jesienią Śmieciuch będzie kontynuował swoją ekologiczną misję w szczecińskich szkołach.

Przypominamy, że 1 lipca wchodzą w życie zmiany wynikające z rozporządzenia Ministra Środowiska, dotyczące zasad segregowania śmieci. Najważniejsza z nich to wprowadzenie nowej frakcji odpadów segregowanych - biodegradowalnych. Tym samym do dobrze znanych pojemników i worków w trzech kolorach: żółtym (tworzywa sztuczne i metale), zielonym (szkło) i niebieskim (papier), dołącza na stałe kolejny – brązowy.

Co będziemy do niego wyrzucać? Oprócz liści i trawy powinny do nich trafiać również wszystkie tzw. roślinne resztki z naszego gospodarstwa, czyli przede wszystkim: obierki, resztki warzyw i owoców, zwiędłe kwiaty i rośliny doniczkowe, a także fusy z kawy i herbaty. Co ważne, odpadki te należy wrzucać do pojemnika luzem, bez woreczków czy innych opakowań.

Aby nikt nie miał wątpliwości jakie śmieci do jakiego pojemnika lub worka powinny trafić po 1 lipca, Miasto kontynuuje kampanię informacyjną skierowaną do mieszkańców. Drugi etap będzie prowadzony w ostatnim tygodniu czerwca i pierwszym tygodniu lipca w serwisach internetowych i na portalach społecznościowych oraz w lokalnych mediach.

Do mieszkańców domków jednorodzinnych trafiły już ulotki informujące o zmianach i nowych zasadach. Do mieszkańców domów wielorodzinnych informacje dotrą za pośrednictwem zarządców, w formie plakatów i również ulotek. Dla wszystkich powstała specjalna strona internetowa: www.segregujemy.ecoszczecin.pl. Zostały tam wyszczególnione wszystkie frakcje odpadów z konkretnymi przykładami śmieci, które na co dzień wyrzucamy. 

Autor:  Urząd Miasta Szczecin 

24.06.2019