przejdź do głównej treści strony

Festyn "Bądź bezpieczny na wakacjach"

Dzieci ze szkół podstawowych z województwa zachodniopomorskiego bawiły się dziś na festynie zorganizowanym w ogrodzie sąsiadującym z Zachodniopomorskim Urzędem Wojewódzkim.

„Bądź bezpieczny na wakacjach” to festyn, podczas którego dzieci poznały zasady bezpiecznego i zdrowego wypoczynku oraz dowiedziały się, jak udzielić pierwszej pomocy w razie wypadku. Dla starszych dzieci przygotowano także informacje o zagrożeniach, jakie powoduje zażywanie dopalaczy i narkotyków.

- Dziękuję opiekunom, nauczycielom, wychowawcom i wszystkim służbom zaangażowanym w dzisiejszy festyn, że uwrażliwiają dzieci na niebezpieczne sytuacje, z jakimi nasze pociechy mogą się spotkać w czasie wakacji – mówił Joachim Brudziński, minister spraw wewnętrznych i administracji – Nikt jednak nie zastąpi w procesie wychowania rodziców – dlatego apeluję do wszystkich rodziców – rozmawiajcie ze swoimi dziećmi. Ostrzegajcie ich przed niebezpieczeństwami płynącymi z zażywania dopalaczy, doradzajcie, jak zachować się w sytuacjach zagrożenia.

- Tuż przed wakacjami chcemy dzieciom przypomnieć, o czym powinny pamiętać nawet w czasie wolnym od zajęć szkolnych – dodał Tomasz Hinc, wojewoda zachodniopomorski. – Dzieci powinny wiedzieć, jak bezpiecznie korzystać z kąpielisk i jak wezwać pomoc w razie konieczności.

Festyn był połączeniem akcji profilaktycznych i prozdrowotnych z zabawami i konkursami. Dzieci obejrzały tez wóz strażacki, radiowóz ITD, poznały zasady działania numeru 112. Wojewódzka Stacja Sanitarno–Epidemiologiczna przygotowała także materiały profilaktyczno-edukacyjne, narkogogle i alkogogle. Dzieci zwiedziły także Centrum Powiadamiania Ratunkowego oraz podziwiały panoramę Szczecina z wieży widokowej gmachu Urzędu Wojewódzkiego.

Festyn współorganizowały służby wojewody zachodniopomorskiego (Centrum Powiadamiania Ratunkowego, oddział Ratownictwa Medycznego Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego) oraz Wojewódzka Stacja Sanitarno–Epidemiologiczna, Kuratorium Oświaty, Komenda Wojewódzka Policji, Państwowa Straż Pożarna, Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego, a także Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe.

Autor:  Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki 

19.06.2018