przejdź do głównej treści strony

Środa z profilaktyką. Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy

Tylko 22,5% kobiet mieszkających w województwie zachodniopomorskim wykonuje badanie cytologiczne w ramach finansowanego przez NFZ przesiewowego programu w kierunku raka szyjki macicy. Może to oznaczać, że tylko 1 kobieta na 4-5 w wieku 25-59 lat w ogóle chodzi do ginekologa.

22 stycznia, w ramach Środy z profilaktyką, zapraszamy w godz. 10-14 do siedziby Zachodniopomorskiego Oddziału NFZ przy ul. Arkońskiej 45 w Szczecinie. Tego dnia, korzystając z okazji, jaką jest przypadający w dniach 20-24 stycznia Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy, przypomnimy, jak ważne w zapobieganiu i wczesnym wykrywaniu zmian nowotworowych jest badanie cytologiczne!

Przy stanowisku informacyjnym można będzie także porozmawiać z doświadczonymi położnymi: p. Izabelą Karwan ze Szpitala „Zdroje” oraz p. Kamilą Pietrzak ze Szpitala Klinicznego nr 2 na Pomorzanach na tematy związane ze zdrowiem kobiety

  •     o ważnych dla kobiet badaniach profilaktycznych
  •     na czym polega badanie cytologiczne
  •     o roli i znaczeniu położnej w sprawowaniu opieki nad kobietą w każdym okresie jej życia

Pacjentkom zapewnimy możliwość nieskrępowanej indywidualnej rozmowy. Zapraszamy w środę, 22 stycznia, w godz. 10-14 do siedziby ZOW NFZ przy ul. Arkońskiej 45.

Tego dnia zachęcamy także do skorzystania z badań przy stanowisku profilaktycznym. Wraz z Wojewódzką Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną proponujemy

pomiar ciśnienia
pomiar składu masy ciała - BMI
badanie spirometryczne
porady w zakresie profilaktyki

Dziękujemy Szczecińskiej Izbie Pielęgniarek i Położnych, Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epdemiologicznej oraz Szpitalm: „Zdroje” i SPSK2 na Pomorzanach za pomoc w organizacji Środy z Profilaktyką!  

Dlaczego cytologia jest ważna?

Rak szyjki macicy jest bardzo podstępny i w pierwszym okresie przebiega bez niepokojących objawów. Jego rozpoznanie jest możliwe tylko dzięki cytologii, która pozwala na wykrycie raka szyjki macicy na wczesnym etapie choroby. Lekarz podczas wizyty sprawdza w systemie informatycznym, czy i kiedy badanie było wykonane. Samo badanie jest całkowicie bezbolesne i trwa bardzo krótko: polega na pobraniu specjalną szczoteczką komórek z szyjki macicy.

Kto może skorzystać z programu, gdzie wykonać badanie

Program jest przeznaczony dla kobiet w wieku 25-59 lat (zgodnie z rocznikiem), które w ciągu ostatnich 3 lat nie wykonywały badania cytologicznego. Badanie można wykonać w każdym gabinecie ginekologicznym, który ma podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia. Badania są bezpłatne i nie wymagają skierowania.

Zobacz, gdzie można wykonać bezpłatną cytologię - otwórz >>>

Kiedy pierwsza cytologia?

Nie ma konkretnego wieku, kiedy kobieta powinna zbadać się pierwszy raz. Cytologię powinny robić wszystkie kobiety, które rozpoczęły życie seksualne. Rak szyjki macicy może objawić się w każdym wieku. I choć statystyki mówią, że średni wiek kobiet, u których stwierdza się zmiany przednowotworowe to 32-34 lata, warto wiedzieć, że z roku na rok na raka szyjki macicy zapadają coraz młodsze kobiety. Kobiety, które nie mogą skorzystać z programu profilaktycznego, mogą wykonać cytologię w ramach porady specjalistycznej, w gabinecie ginekologiczno-położniczym.

Główne czynniki ryzyka raka szyjki macicy

  • zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV)
  • wiek (zachorowalność zwiększa się wraz z wiekiem, najwięcej zachorowań przypada pomiędzy 45 a 55 r. ż.)
  • wczesne rozpoczęcie życia seksualnego
  • duża liczba partnerów seksualnych
  • duża liczba porodów
  • niski status społeczny i ekonomiczny
  • palenie papierosów
  • stwierdzona wcześniej zmiana patologiczna w badaniu cytologicznym
  • partnerzy seksualnie niemonogamiczni, z infekcją HPV (ryzyko zachorowania wzrasta 20-krotnie).

Realizacja programu w województwie zachodniopomorskim

W programie profilaktyki i wczesnego wykrywania raka szyjki macicy najwięcej przebadanych kobiet jest w powiatach: białogardzkim (29,8%), pyrzyckim (27,56%) i łobeskim (27,37%).
Najgorsze wyniki mają powiaty: kamieński (14,51%), stargardzki (15,32%) i kołobrzeski (16,24%).

Wśród zachodniopomorskich gmin najwięcej badań wykonano w: Bielicach w powiecie pyrzyckim (39,78%), w Tychowie w powiecie białogardzkim (36,87%)i Drawsku Pomorskim (33,94%).
Najsłabsze w tej statystyce gminy to: Kamień Pomorski (6,54%), Rewal w powiecie gryfickim (7,27%) oraz Dziwnów w powiecie kamieńskim (7,96%)

Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy to dobry powód, aby zgłosić się na bezpłatna cytologię w ramach programu profilaktycznego finansowanego przez NFZ.

Zobacz harmonogram akcji Środa z profilaktyką - otwórz >>>
 

Autor:  Narodowy Fundusz Zdrowia - Zachodniopomorski Oddział Wojewódzki 

22.01.2020