W dniach 17- 24 kwietnia obchodzony jest TYDZIEŃ DLA SERCA. Celem jego jest uświadomienie jak niezbędnym narządem dla człowieka jest serce. Ważne aby sobie uzmysłowić jakie choroby są zagrożeniem dla naszego serca i całego układu krwionośnego oraz jak im można zapobiegać.
Niestety choroby układu krążenia są nadal jedną z najczęstszych przyczyn zgonów i niepełnosprawności ludzi na całym świecie. Wszystkie schorzenia ze strony tego układu są ze sobą powiązane: Nadciśnienie krwi nasila procesy miażdżycowe w tętnicach. Miażdżyca, zwężając i usztywniając naczynia krwionośne powoduje wzrost ciśnienia. Jest również poważna przyczyną chorób serca.
Warto zadbać o kondycję naszego serca, które jest przecież pompą napędzającą do życia cały organizm. Wiosna jest doskonałym okresem na to by zmienić swoje nawyki i zastosować na co dzień proste zasady profilaktyki chorób układu krwionośnego: zdrowa, zbilansowana dieta i odpowiednia aktywność fizyczna. Pożądane jest aby spożywać jak najwięcej świeżych warzyw i owoców, które zawierają mnóstwo witamin i składników mineralnych, a przy tym są niskokaloryczne. Najbardziej sprzyjające zdrowiu są formy aktywności ruchowej na świeżym powietrzu, podejmowane z ochotą i wykonywane z satysfakcją, dopasowane do indywidualnych możliwości i kondycji ćwiczącego.
***
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca dzieciom i młodzieży w wieku 5–17 lat co najmniej 1 godzinę ruchu o średniej i zwiększonej intensywności- codziennie. Poza tym co najmniej 3 razy w tygodniu dziecko powinno wykonywać przez 30 minut intensywne ćwiczenia, podczas których następuje wzmacnianie mięśni odpowiedzialnych za postawę ciała, oraz ćwiczenia poprawiające gibkość.
Dla osób w wieku 18- 64 lata co najmniej 150 minut tygodniowo aerobowej aktywności fizycznej o umiarkowanej intensywności lub co najmniej 75 minut tygodniowo aktywności o wysokiej intensywności. Ćwiczenia wzmacniające mięśnie powinny być wykonywane (dla głównych grup mięśniowych) minimum dwa razy tygodniowo.
Dorośli w wieku powyżej 65 roku życia: co najmniej 150 minut tygodniowo aerobowej aktywności fizycznej o umiarkowanej intensywności lub co najmniej 75 minut tygodniowo aktywności o wysokiej intensywności. Starsze osoby o słabej mobilności powinny zażywać aktywności fizycznej w celu zwiększenia równowagi i zapobiegania upadkom minimum 3 dni w tygodniu. Ćwiczenia wzmacniające mięśnie powinny być wykonywane (dla głównych grup mięśniowych) minimum dwa razy tygodniowo.
***
Dla zdrowia serca warto zapamiętać trzy podstawowe zasady dotyczące sposobu odżywiania:
Przydatna jest również znajomość pewnych wartości:
***
Pamiętajmy także o badaniach ważnych dla układu krążenia:
17.04.2018