przejdź do głównej treści strony

Centrum Wsparcia Niezapominajka uruchomione

W domu pomocy społecznej przy ul. Kruczej swoją działalność oficjalnie rozpoczęło Centrum wsparcia opiekunów osób z chorobami otępiennymi „Niezapominajka”, w którym można skorzystać ze wsparcia w formie świetlicy wytchnieniowej lub specjalistycznego poradnictwa.

Świetlica wytchnieniowa działa od poniedziałku do piątku w godzinach od 6:30 do 16:30. Jest to miejsce, w którym osoba z chorobami otępiennymi ma zapewnioną profesjonalną opiekę na kilka godzin w ciągu dnia. W tym czasie osoba z rodziny, która jest jej opiekunem ma czas na załatwienie swoich spraw lub po prostu odpoczynek.

Seniorzy mają zapewniona opiekę wykwalifikowanej kadry, usługi opiekuńcze, zajęcia usprawniające, plastyczne, muzyczne czy inne formy terapii. Dodatkowo otrzymują także wyżywienie w trakcie pobytu.

Opiekunowie mogą skorzystać także ze specjalistycznych porad. Chodzi przede wszystkim o wsparcie psychologiczne mające na celu pomoc w pokonywaniu trudności związanych z długotrwałą opieką nad bliską osobą czy porady dotyczące sprawowania opieki nad osoba niesamodzielną – techniki pracy, pielęgnacji, komunikacji czy aktywizacji. Dodatkowo na miejscu można także uzyskać informacje dotyczące świadczeń i innych form pomocy dla osób zależnych i ich rodzin oraz skorzystać z porad prawnika.

Osoby chcące skorzystać z projektu mogą zgłaszać się do dps przy ul. Kruczej. Szczegółowe dane kontaktowe dla poszczególnych form wsparcia, wzory wniosków wypełnienia oraz więcej informacji o projekcie można znaleźć na stronie www.zaopiekowani.szczecin.pl .

Centrum Wsparcia Niezapominajka zostało utworzone w ramach projektu „Zaopiekowani, systemowe wsparcie potencjału opiekuńczego rodzin”, który jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. 

Autor:  Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Szczecinie 

21.09.2021