przejdź do głównej treści strony

Szkolenia z samoobrony dla ratowników

Niemal codziennie ratownicy medyczni spotykają się z agresją ze strony pacjentów lub ich bliskich. Często są to osoby pod znacznym wpływem alkoholu lub środków odurzających. Niestety coraz częściej poza agresją słowną dochodzi także do bezpośredniego ataku na ratowników – bicia, kopania, szarpania, opluwania. W ubiegłym roku takich niebezpiecznych ataków, przy których interweniowała policja, było w naszym regionie ponad 50. Od początku tego roku prawie 30.

Nie jesteśmy w stanie przewidzieć ataków agresji wobec ratowników, ale możemy spróbować przygotować nasze zespoły na takie ewentualne niebezpieczne sytuacje. Wspólnie z funkcjonariuszami policji zorganizowaliśmy specjalne szkolenia dla ratowników medycznych. W ich trakcie ratownicy medyczni wezmą udział w zajęciach teoretycznych i praktycznych. Spotkają się z psychologiem, omówią aspekty prawne agresji wobec ratowników medycznych, dowiedzą się jak rozmawiać z agresywnym pacjentem, aby go uspokoić i poznają taktyki samoobrony w różnych sytuacjach zagrożenia. Zajęcia praktyczne odbędą się zarówno na sali gimnastycznej, jak i w karetce. Zajęcia prowadzone będą przez funkcjonariuszy Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie.

W szkoleniach udział wezmą ratownicy medyczni WSPR z całego województwa. Ratownicy będą się szkolić w 16-osobowych grupach. Każdy z nich weźmie udział w dwóch dniach szkoleniowych. Pierwsze takie zajęcia odbyły się w piątek, 12 kwietnia w szczecińskiej filii Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego przy al. Wojska Polskiego 92-94. Kolejne odbędą się już w maju.
 

Autor:  Wojewódzka Stacja Pogotawia Ratunkowego Szczecin 

18.04.2019