Ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) występują w województwach mazowieckim, podlaskim i lubelskim. Do tej pory na Pomorzu Zachodnim choroba nie pojawiła się. Wojewoda zachodniopomorski przypomina, jak chronić zwierzęta dziko żyjące i hodowlane przed zarażeniem.
- Choroba jeszcze nie dotarła do naszego województwa, ale istnieje duże prawdopodobieństwo, że w przyszłości będziemy musieli się z nią zmierzyć – mówi Przemysław Jurczyk, zastępca zachodniopomorskiego wojewódzkiego lekarza weterynarii – Dla hodowców najważniejsze jest przestrzeganie zasad bioasekuracji, czyli właściwe zabezpieczenia terenu gospodarstwa, w którym hodowane są świnie przed ingerencją zwierząt dzikich i osób nieporządanych, bieżąca dezynsekcja, zwalczanie gryzoni. Nie powinniśmy też kupować i spożywać wędlin wieprzowych czy mięsa z dziczyzny z nieznanego pochodzenia. Nieprzebadane mięso lub wędlina nieznanego pochodzenia mogą być źródłem ASF.
Wszystkie resztki jedzenia zawsze trzeba wyrzucać do kosza na śmieci – żywność zakażona wirusem to zagrożenie dla zdrowia i życia zwierząt dzikich i hodowlanych. Zwierzęta nie powinny mieć z nią kontaktu. Informacje o znalezionych padłych dzikach należy jak najszybciej przekazywać do powiatowych inspektorów weterynarii, do nadleśnictwa lub urzędu gminy.
Wspólnie z Izbami Rolniczymi i Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego będą organizowane szkolenia dla rolników na temat tego, jak uniknąć i rozpoznać ASF.
W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Głównym Inspektoracie Weterynarii, w godzinach pracy urzędu, czynne są punkty informacyjne w afrykańskiego pomoru świń (ASF).
Departament Bezpieczeństwa Żywności i Weterynarii - tel. 22 623-25 43
Główny Inspektorat Weterynarii:
tel. 22 623 10 65
tel. 22 623 15 29
tel. 22 623 16 41
tel. 22 623 17 97
Centrum Zarządzania Kryzysowego MRiRW - tel. 22 623 13 31
e-mail: czk.mrirw@minrol.gov.pl
Więcej informacji o ASF znajduje się na stronie Głównego Lekarza Weterynarii.
01.02.2018