Mechanizm oszustw na tzw. ”fałszywego znajomego”, funkcjonuje już od kilku lat. Modus operandi z reguły jest taki sam. Oszuści włamują się na konto użytkownika, podszywając się pod tożsamość właściciela konta, przesyłają do grupy znajomych wiadomości z prośba o pożyczkę. Bywa, że kwoty sięgają nawet kilkuset złotych.
Jeszcze do niedawna, mechanizm oszustwa związany był głownie z przekazywaniem pieniędzy „fałszywym znajomym” za pomocą przelewów internetowych na podane konto, bądź płatnością internetową Dotpay (system szybkich płatności internetowych). Niestety przelew dokonany powyższą płatnością jest trudno anulować.
W ostatnim czasie pojawiła się kolejna forma oszustwa nawiązująca do płatności przy pomocy BLIK, który jest systemem płatności mobilnych. Umożliwia on użytkownikom dokonywanie płatności w sklepach stacjonarnych i internetowych, wypłacanie i wpłacanie gotówki w bankomatach oraz wykonywanie błyskawicznych przelewów międzybankowych.
Jak łatwo stracić swoje pieniądze? Wystarczy przekazać „fałszywemu znajomemu” kod wygenerowany za pomocą aplikacji bankowej. Oszust po otrzymaniu kodu, posługuje się nim w operacji finansowej i wypłaca pieniądze. Szanse ich odzyskania są znikome.
Pamiętaj! Jeśli otrzymasz prośbę o pożyczkę pieniędzy za pomocą mediów społecznościowych lub komunikatorów - zweryfikuj ją!
Najłatwiej sprawdzić to poprzez kontakt z „rzekomo” zainteresowaną osobą. Natomiast prośbę od dalszego znajomego, najlepiej zignorować, ewentualnie poinformować go o tym fakcie.
Należy również pamiętać, że zaleca się co jakiś czas zmienić hasło do konta. Warto także, korzystać z odmiennych haseł do kilku serwisów. W przypadku złamania hasła, przestępca ma dostęp do wszystkich innych usług. Wskazane jest również w ustawieniach mediów społecznościowych, zaznaczyć alerty logowania dzięki którym otrzymamy maila, bądź SMS-a na swój telefon, z informacją o każdym logowaniu na nasze konto.
Nie ma zabezpieczeń dzięki którym będziesz całkowicie bezpieczny, jednak czujność, ostrożność i rozwaga uchronią Cię przed oszustwem na tzw. „fałszywego znajomego”.
14.03.2019