przejdź do głównej treści strony

Tramwaj profilaktyki HIV

Startuje tegoroczna edycja akcji „Tramwaj profilaktyki HIV”, w ramach której pracownicy Poradni Nabytych Niedoborów Immunologicznych Szpitala Wojewódzkiego w Szczecinie będą zachęcać do profilaktycznych badań w kierunku HIV i HCV.

Akcja zorganizowana zostanie w zabytkowym tramwaju, który w najbliższą sobotę i niedzielę (17-18 listopada) w godzinach 9.00 – 15.00 będzie przejeżdżał ulicami Szczecina. Pasażerowie będą mogli skorzystać z bezpłatnego transportu, a jednocześnie otrzymać komplet informacji dot. profilaktyki HIV i HCV, m. in. odnośnie bezpłatnych badań w Punkcie Konsultacyjno – Diagnostycznym. 

Punkt Konsultacyjno - Diagnostyczny działa w budynku przy ul. Broniewskiego 12, w którym funkcjonuje Poradnia Nabytych Niedoborów Immunologicznych oraz Poradnia Chorób Zakaźnych naszego szpitala.
Bezpłatne i anonimowe testy w kierunku HIV można wykonać tu w każdy poniedziałek, wtorek i czwartek w godz.: 15:00 – 18:00.
W jednym miejscu znajduje się punkt diagnostyczny z poradnictwem, opieka ambulatoryjna i możliwość hospitalizacji pacjentów z pozytywnym wynikiem serologicznym w Oddziale Nabytych Niedoborów Immunologicznych. Poradnia przy ul. Broniewskiego 12 znajduje się w bliskiej odległości od centrum miasta, z dogodnym dojazdem komunikacją miejską. Dodatkowo osoby, które chcą wykonać test w kierunku HIV mogą liczyć tu na pełną anonimowość oraz profesjonalne doradztwo zarówno przed, jak i po testowaniu.

____________

Tylko w tym roku w Poradni Nabytych Niedoborów Immunologicznych SPWSZ w Szczecinie zanotowano 36 nowych przypadków zakażeń HIV. Wiek pacjentów zakażonych : od 21 do 64 lat. Rok 2017 zamknięty został liczbą 87 nowych pacjentów (w tym przeniesieni z innych ośrodków w Polsce).

Według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego Państwowego zakładu Higieny w Polsce od wdrożenia badań w 1985 roku do 31 maja 2018 roku zarejestrowano zakażenia HIV u 23 153 obywateli Polski. Wśród ogółu zarejestrowanych zakażonych HIV było co najmniej 6 363 zakażonych w związku z używaniem narkotyków, 1 788 zakażonych poprzez kontakt heteroseksualny oraz 3 576 poprzez kontakt seksualny pomiędzy mężczyznami W roku 2017 w Polsce wykryto 1526 nowych zakażeń HIV w tym z Województwa Zachodniopomorskiego 72 osoby. Droga transmisji zarejestrowanych w 2017 roku to 383 osoby zakażone poprzez kontakty homoseksualne, 124 - kontakty heteroseksualne, 39 - stosowanie narkotyków w iniekcjach.

Autor:  Samodzielny Publiczny Wojewódzki Szpital Zespolony im. Marii Skłodowskiej – Curie 

14.11.2018