przejdź do głównej treści strony

Miasto montuje czujniki czadu

 

Blisko 400 czujników czadu i gazu zamontowano w tym roku w lokalach komunalnych w Szczecinie.


Ze względów bezpieczeństwa, miasto od kilku lat instaluje czujniki w remontowanych przez siebie mieszkaniach komunalnych. Zobowiązuje także do tego mieszkańców, którzy w zamian za remont wynajmują lokal. I tak od kilku już lat kolejne lokale są wyposażane w detektory czadu i gazu. Trafiają one do przede wszystkim do mieszkań, w których są piece kaflowe i urządzenia gazowe.

Kontrola czujnika polega na cyklicznym pomiarze stężenia tlenku węgla w powietrzu. Przekroczenie dopuszczalnego poziomu CO sygnalizowane jest optycznie oraz akustycznie. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko zaczadzenia.

Czad jest gazem silnie trującym, bezbarwnym i bezwonnym, nieco lżejszym od powietrza. Powstaje w wyniku niezupełnego spalania wszelkich paliw – gazu, paliw płynnych i stałych – spowodowanego brakiem odpowiedniej ilości tlenu. Może to wynikać z braku dopływu świeżego powietrza do urządzenia, w którym następuje spalanie albo z powodu zanieczyszczenia, zużycia lub złej regulacji palnika gazowego, a także przedwczesnego zamknięcia paleniska pieca lub kuchni. Jest to szczególnie groźne w mieszkaniach, w których okna są szczelnie zamknięte lub uszczelnione na zimę.

W sytuacji gdy najemca komunalny zwróci się o detektor w wynajmowanym przez siebie lokalu, to takie urządzenie nieodpłatnie zostanie w nim zamontowane. Taką prośbę, najlepiej pisemnie, należy kierować do jednego z zarządców komunalnych (ZBiLK, TBSy).
 

Autor:  Urząd Miasta Szczecin 

15.12.2017