przejdź do głównej treści strony

Statek ZUT oczyszcza wody ze śmieci

Statek do usuwania zanieczyszczeń z wód śródlądowych oraz przybrzeżnych zaprojektowali wspólnie z konstruktorami ze świnoujskiej stoczni Alumare naukowcy ZUT. Badacze Wydziału Techniki Morskiej i Transportu pod kierownictwem dziekana profesora Macieja Taczały pracowali nad prototypem jednostki przez ponad 2 lata.

Współpraca badaczy ZUT i firmy ALUMARE Sp. z o.o. rozpoczęła się w 2021 roku. Jednostkę do testów stateczności postawiono na wodzie we wrześniu 2023 roku. Powstały prototyp przeznaczony jest do zbierania i usuwania pływających odpadów w portach, marinach, drogach wodnych i innych wodach zamkniętych.

Jednostka może zebrać na raz 2 tony zanieczyszczeń płynnych lub 800 kg stałych. Napędzana jest elektrycznie, osiąga prędkość kilku węzłów. Mechanizm podnoszenia odpadów z powierzchni (lub tuż spod niej) działa podobnie do koparki – na siłowniki. Jak duże śmieci mogą być zabierane - możecie się Państwo zorientować zerkając na załączone fotografie (fot. prof. Maciej Taczała).

Statek wyposażony jest w mechanizm do zbierania odpadów, ale też ich przechowywania i usuwania z pokładu do obszaru składowania - na lądzie lub np. statku czy barce.

Kadłub stworzono w konfiguracji katamarana, czyli pary pontonów połączonych platformą, jak przystało na produkt Uczelni dla Zielonego Przemysłu - z napędem elektrycznym. Konstrukcja kadłuba i nadbudówki wykonane są z aluminium.

Prototyp jest własnością firmy ALUMARE, która zdecyduje teraz o jego dalszym przeznaczeniu.

Autor:  Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie 

02.02.2024