przejdź do głównej treści strony

Kolejne pieniądze na likwidację pieców

1 marca rusza nabór do kolejnej edycji miejskiego programu MEWA, w którym można otrzymać 7500 zł za wymianę kopciucha na bardziej ekologiczne źródło ciepła. Wnioski, które należy złożyć, są już dostępne.

Miejski program MEWA realizowany jest w Szczecinie od połowy 2018 r. Oferuje on mieszkańcom dofinansowanie inwestycji obejmujących likwidację systemu ogrzewania opartego na paliwie węglowym. Aby je uzyskać należy pozbyć się starego pieca i wymienić go na ogrzewanie gazowe, elektryczne, piec na pellet, odnawialne źródło energii, albo podłączyć nieruchomość do miejskiej sieci ciepłowniczej.

O dofinansowanie mogą ubiegać się zarówno indywidualni właściciele mieszkań i domów , jak i całe wspólnoty mieszkaniowe. Program jest skierowany także do gminnych jednostek publicznych, firm i osób prawnych. Dofinansowanie obejmie inwestycje zrealizowane od 1 stycznia 2015 r.

Wysokość dotacji wynosi do 55% poniesionych kosztów kwalifikowanych, nie więcej niż 7 500 zł na pojedyncze zadanie związane z likwidacją ogrzewania opartego na paliwie węglowym na rzecz źródła ciepła proekologicznego.

Z dotacji można pokryć m.in. koszt prac związanych z demontażem palenisk węglowych, przygotowaniem niezbędnej dokumentacji, w tym opinii i projektów, zakup i montaż nowego systemu ogrzewania lub podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej. Dofinansowanie nie obejmuje „ruchomych” urządzeń grzewczych. Muszą one również być fabrycznie nowe. Wnioskujący nie mogą też korzystać z innego dofinansowania na ten sam cel.

NABÓR WNIOSKÓW DO PROGRAMU

Ze względu na sytuację epidemiczną wnioski przyjmowane będą w terminie 1- 5 marca 2021 r. w dwóch formach:

  • elektronicznej – wypełniony wniosek należy przesłać na adres: mewa@um.szczecin.pl od 1 marca od godziny 10.00 do 5 marca do godziny 14.00 (zgłoszenia wysłane poza wskazanym terminem nie będą rozpatrywane). W jednej wiadomości e-mail można wysłać jeden wniosek. Wiadomości e-mail zawierające więcej niż jeden wniosek nie będą uwzględniane;
  • papierowej - w siedzibie Urzędu Miasta Szczecin, pok. nr 57, parter, wejście od ul. Felczaka (dawne wejście do Straży Miejskiej), w dniach 1 – 5 marca, w godzinach 10.00 – 14.00,

Wzory wniosków do pobrania dostępne są na stronie: www.szczecin.eu/zielonemiasto

w zakładce MEWA, a także w formie papierowej w lewym skrzydle Urzędu Miasta (dawna filharmonia).

Do tej pory na dopłaty do wymiany pieców w ramach programu MEWA Miasto przeznaczyło już 4,5 mln zł. Na ten rok przewidziane jest 500 tys. zł. Szczecinianie, którzy chcą zlikwidować piec mogą też cały czas skorzystać z dofinansowania tej samej wysokości z programu ZEFIREK, którego pula to prawie 2,3 mln zł.

Szczegóły dotyczące obu programów dostępne są na stronie: www.szczecin.eu/zielonemiasto

Autor:  Urząd Miasta Szczecin 

18.02.2021