przejdź do głównej treści strony

Rusza X Kampania Białej Wstążki w Szczecinie

Rozpoczyna się X Kampania Białej Wstążki w Szczecinie. W jej trakcie będziemy chcieli zwrócić uwagę mieszkańców naszego miasta na problem przemocy w rodzinie oraz jej destrukcyjne skutki. Kampania potrwa od 25 listopada do 6 grudnia i odbywa się pod Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Szczecin.

Tradycyjnie inauguracją Kampanii będzie konferencja pod tytułem "Wygrać z przemocą" kierowana do przedstawicieli ośrodków pomocy społecznej, placówek ochrony zdrowia, oświaty, wymiaru sprawiedliwości, kurateli sądowej, policji, prokuratury oraz osób zajmujących się przeciwdziałaniem przemocy.

Zjawisko przemocy oraz metody przeciwdziałania jej zmieniają się bardzo mocno na przestrzeni lat. Dlatego chcieliśmy spojrzeć na problem z perspektywy ostatniej dekady i wspólnie ze specjalistami z różnych środowisk porozmawiać o tym jak przeciwdziałać przemocy oraz jak pomagać osobom pokrzywdzonym. Nasi eksperci podczas konferencji będą mówić m. in. o przemocy domowej jako temacie tabu wśród wielu środowisk; o piętnie przemocy, która ma wpływ na życie wychowanków Młodzieżowych Ośrodków Wychowawczych czy schronisk dla nieletnich. Pełny harmonogram znajdziecie Państwo w załączeniu.

Konferencja odbędzie się w poniedziałek 25 listopada 2019 r. w hali Netto Arena przy ul. Szafera w Szczecinie.

Następnego dnia w zaplanowane zostały warsztaty tematyczne dla osób, które na co dzień mierzą się ze zjawiskiem przemocy domowej. Wspólnie z kuratorami sądowymi, przedstawicielami służb mundurowych i innych organizacji będziemy dyskutować o przemocy w szerokim rozumieniu tematu, a także w kwestii pracy z osobami doznającymi przemocy oraz sprawcami.

Warsztaty odbędą się we wtorek 26 listopada 2019 r. w Szczecińskiej Szkole Wyższej Collegium Balticum przy ul. Mieszka I 61C.

Kolejnym wydarzeniem, które wpisało się już w tradycję Kampanii Białej Wstążki w Szczecinie, będzie projekcja filmu dla uczniów szczecińskich szkół ponadgimnazjalnych w Kinie Pionier 1907. W tym roku będzie to film pt. "Cicha noc" w reżyserii Piotra Domalewskiego. Po projekcji odbędzie się dyskusja uczniów z ekspertami na temat przeciwdziałania zjawisku przemocy. Pokaz odbędzie się 27 listopada 2018 r w kinie Pionier 1907 przy al. Wojska Polskiego 2 w Szczecinie o godzinie 13.

Ostatnim wydarzeniem, które zaplanowaliśmy w ramach tegorocznej Kampanii Białej Wstążki będzie symulacja rozprawy sądowej przygotowana przez Sąd Rejonowy Szczecin – Centrum w Szczecinie. Rozprawę poprawi Sędzia, a w rolach procesowych oraz publiczności wystąpią uczniowie klas pierwszych XIV Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi przy ul. Kopernika 16A w Szczecinie. Przedmiotem rozprawy będzie uporczywe nękanie oraz groźby karalne. Wydarzenie zostało przygotowane przez Sąd Rejonowy Szczecin-Centrum oraz kuratorów z II Zespołu Służby Sądowej ww. Sądu.

Symulacja odbędzie się dnia 28 listopada z podziałem na dwie grupy w godzinach 9 i 12 w budynku Sądu Rejonowego Szczecin – Centrum w Szczecinie przy ul. Kaszubskiej 42, w Sali nr 60.

W czasie Kampanii prowadzone będą dodatkowe dyżury w Punkcie Konsultacyjnym ds. Uzależnień i Przemocy w Rodzinie przy al. Papieża Jana Pawła II 42 w Szczecinie. Z porad psychologów, terapeutów, i wielu innych specjalistów będzie można skorzystać od 26 listopada do 6 grudnia, od poniedziałku do czwartku w godzinach 16-19.

Patronat honorowy nad kampanią objął Prezydent Szczecina, Piotr Krzystek.

Partnerami przedsięwzięcia są Komenda Miejska Policji, Netto Arena Szczecin, Sąd Rejonowy Szczecin-Centrum, Kuratorska Służba Sądowa, Szczecińska Szkoła Wyższa Collegium Balticum, Kino Pionier 1907.

Patronat medialny nad Kampanią objęli Kurier Szczeciński, Radio Plus oraz portal wszczecinie.pl

 

Autor:  Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Szczecinie 

22.11.2019


Lista załączników: