przejdź do głównej treści strony

Punkt całodobowego testowania w kierunku koronawirusa

Dziś o północy ruszył w Szczecie pierwszy i jedyny jak dotąd w województwie punkt całodobowego testowania w kierunku koronawirusa. Przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, pracować będzie punkt wymazowy przy Instytucie Badań Genetycznych w skrócie Ibgen na Pomorzanach, przy ulicy Połabskiej 4.

Uwaga! Poza dostępnymi dotychczas testami PCR, które wymagają zlecenia od lekarza lub samodzielnej rejestracji na formularzu internetowym, będą tu również dostępne szybkie testy antygenowe, które nie wymagają ani zlecenia od lekarza, ani rejestracji .

A zatem od północy, Instytut Badan Genetycznych, Ibgen, będzie wykonywać zarówno testy PCR, jak i antygenowe.

Pamiętajmy: pozytywny wynik testu PCR lub antygenowego jest odnotowywany w systemie informatycznym i oznacza dla pacjenta izolację.

Ibgen na Pomorzanach to jedno z jedenastu w naszym mieście miejsc bezpłatnych testów na Covid-19. Przypomnijmy: poza pracującymi od wielu miesięcy punktami wymazowymi: przy szpitalach klinicznych na Pomorzanach i na Unii Lubelskiej; na Wałach Chrobrego; na tyłach przychodni portowej przy ulicy Energetyków; na osiedlu słonecznym oraz na terenie szpitala Zdroje, funkcjonują od niedawna nowe punkty: poza wspominanym Ibgenem na Pomorzanach, także punkt wymazowy w Parku Handlowym na Rondzie Hakena; na Gumieńcach przy ul Południowej; na parkingu rynku manhatan na Niebuszewie; na terenie Centrum Handlowego Galaxy oraz w Szczecinie Płoni.

Wykaz wszystkich punktów i harmonogram bezpłatnego testowania jest na bieżąco aktualizowany na stronie internetowej Zachodniopomorskiego Oddziału Funduszu oraz na portalu pacjent.gov.pl.

Na test PCR musi być wystawione zlecenie w systemie informatycznym. Zlecenie wystawiają miedzy innymi lekarze POZ oraz nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, a także lekarze pracujący prywatnie, jeśli obsługują aplikację gabinet.gov.pl Pacjent sam także może je sobie wystawić zlecenie: przez formularz rejestracyjny w Intrenecie lub przez osobiste Internetowe Konto Pacjenta.

.Natomiast testy antygenowe nie wymagają ani skierowania, ani wcześniejszej rejestracji. Pracownik punktu wymazowego (lub farmaceuta, jeśli apteka prowadzi testowanie antygenowe) wykonuje i ocenia test na miejscu, a wynik wpisuje do systemu. Wynik pozytywny testu oznacza dla pacjenta izolację. Na razie testy antygenowe dostępne są w nielicznych aptekach, a od północy 10 lutego, także w całodobowym punkcie przy IBGenie - Instytucie Badań Genetycznych na Pomorzanach w Szczecinie. 

Autor:  Narodowy Fundusz Zdrowia - Zachodniopomorski Oddział Wojewódzki 

10.02.2022