przejdź do głównej treści strony

Plan Rodzinny - zdrowiej chyba jeść się nie da!

Styl życia jaki coraz częściej prowadzimy wpływa negatywnie na nasze zdrowie. Nadmiar cukru i tłuszczu w diecie, nadwyżki energetyczne w codziennym menu, niedostateczna ilość błonnika pokarmowego, nieregularnie spożywane posiłki w ciągu dnia, przewlekły stres, brak snu i niedostateczna aktywność fizyczna to tylko niektóre czynniki, które wpływają na rozwój wielu chorób i zaburzeń zdrowotnych.

W naszych dziejach nigdy nie było tak wielu chorób występujących na tle nieodpowiedniego żywienia, jak obecnie. Nadmiar żywności, szczególnie tej wysokoprzetworzonej oraz nieodpowiedni dobór, łącznie nieuchronnie prowadzą do chorób cywilizacyjnych tj. cukrzyca, otyłość, choroby układu krążenia.


Rodzinny plan żywieniowy to rodzinny paszport do zdrowia!

Narodowy Fundusz Zdrowia wspólnie z ekspertami opracował innowacyjne rozwiązanie zapewniające zdrowe żywienie dla rodzin. To „Rodzinny plan żywieniowy”, dostępny jest na portalu Diety NFZ, za darmo, dla każdego.

Rodzinny plan żywieniowy przeznaczony jest dla osób dorosłych oraz dzieci i młodzieży w wieku od 4 do 17 lat. Różnorodne produkty, ciekawe i smaczne dania, zaskakujące połączenia i nowe warianty klasycznych potraw sprawią, że rodziny wspólnie odkryją wiele nowych smaków. Zbilansowane posiłki dostarczą niezbędnych składników odżywczych w odpowiednich ilościach dla każdego członka rodziny.

Rodzinny plan żywieniowy to możliwość gotowania wspólnego, zdrowego posiłku i kształtowania prawidłowych nawyków żywieniowych. Praktyczne i nieskomplikowane dania to także oszczędność czasu, którego tak nam brakuje.

Tylko trzy kroki by skorzystać z darmowych diet opracowanych przez specjalistów:

  1. Wejdź na stronę portalu Diety NFZ, zarejestruj się – wystarczy, że podasz e-mail i ustalisz swoje hasło.
  2. Wpisz dane tj. wzrost, wiek, płeć – dzięki nim określisz wskaźnik BMI i zapotrzebowanie energetyczne.
  3. Wybierz plan „RODZINNY- dla co najmniej 2 osób”; wpisz imiona domowników i określ dla nich kaloryczność.

Otrzymasz przepisy na 28 dni, 5 posiłków dziennie oraz listę zakupów! Ty zdecydujesz czy Twoja Rodzina lubi zaproponowane danie. Jeśli nie, wymienisz je na inne w podobnej kaloryczności! Podpowiadamy też jak podzielić przygotowane danie.

Zachęcamy Państwa serdecznie do rozpowszechniania informacji o zdrowym żywieniu i nowym bezpłatnym planie żywieniowym dla rodzin w mediach społecznościowych i na stronach internetowych.

Jesteśmy przekonani, że nasze wspólne starania przyczynią się do zmiany postrzegania wpływu odżywiania na zdrowie Polaków. Dostępne plany żywieniowe na portalu oparte są na diecie DASH (dieta rekomendowana przez towarzystwa kardiologiczne i diabetologiczne) w różnych kalorycznościach.

Na portalu https://diety.nfz.gov.pl/local/diet/login.php znajdą Państwo również diety w profilaktyce chorób tj. cukrzyca, nadciśnienie, Hashimoto, zaparcia. Można również pobrać e-booki np. terapeutyczny dla stomików.

Wszelkie informacje o działaniach profilaktycznych NFZ znajdą Państwo na stronie internetowej Akademii NFZ w zakładce „Środa z Profilaktyką” oraz „Diety” https://akademia.nfz.gov.pl/?lang=en oraz na kanale YouTube Akademii NFZ i FB Akademii NFZ.

Autor:  Narodowy Fundusz Zdrowia - Zachodniopomorski Oddział Wojewódzki 

24.03.2021

Rodzinny Plan żywieniowy
Rodzinny Plan żywieniowy