przejdź do głównej treści strony

Rusza Pogotowie Zimowe dla osób bezdomnych

Od 1 listopada funkcjonować będzie pogotowie dla osób bezdomnych. W tym roku wciąż obowiązują dodatkowe środki bezpieczeństwa oraz zmieniono nieco procedury przyjęcia do placówek. Łatwiej skorzystać z nich osobom zaszczepionym lub posiadającym negatywny wynik testu na koronawirusa.

Z myślą o osobach bezdomnych, które będą poszukiwać schronienia na zimowe miesiące przygotowano 315 miejsc w schroniskach, 95 w noclegowniach i 17 w ogrzewalni.

Z uwagi na trwającą pandemię koronawirusa we wszystkich placówkach dalej obowiązują zaostrzone zasady sanitarne. Zmienia się nieco wprowadzony w ubiegłym roku system przyjęć osób bezdomnych do wszystkich schronisk i noclegowni.

Mogą do nich trafić osoby które:

 • dysponują zaświadczeniem o przyjęciu pełnego cyklu szczepień przeciw COVID-19,
 • posiadają negatywny wynik testu wykonany w okresie 72 godzin przed zgłoszeniem do placówki,
 • były poddane izolacji albo hospitalizacji z powodu zakażenia wirusem SARS-CoV-2 nie później niż 6 miesięcy od dnia przyjęcia do placówki udzielającej tymczasowego schronienia.

Jeśli osoba bezdomna nie jest zaszczepiona , nie ma zrobionego testu i nie chorowała musi odbyć 10-dniowy pobyt w specjalnie do tego przeznaczonych miejscach – placówkach przy ul. Kolskiej i ul. Racibora w których w sumie zapewniono 12 miejsc. Jeśli w trakcie 10-dniowego okresu w placówce nie będzie nowych przyjęć oraz osoby w przebywające w tych miejscach nie będą wykazywały objawów chorobowych będzie można skierować je do schroniska czy noclegowni.

Zasady te nie dotyczą ogrzewalni, która jest czynna całodobowo. Osoby bezdomne mogą skorzystać z niej bez skierowania czy wydania decyzji. Przed wejściem do ogrzewalni pracownicy sprawdzają temperaturę ciała osoby bezdomnej i mogą odmówić wpuszczenia jej do środka z uwagi na stan zdrowia. Na miejscu można wypić gorący napój, skorzystać z łazienki czy wymienić odzież.

Placówki zapewniające wsparcie dla osób bezdomnych

Schroniska:

 •  Schronisko „Feniks”, ul. Zamknięta 5,
 •  Schronisko dla Mężczyzn „Caritas”, ul. Nehringa 14;
 •  Schronisko dla Mężczyzn „Caritas”, ul. Strzałowska 24;
 •  Schronisko dla Kobiet „Caritas”, ul. Piaseczna 4 ;
 •  Schronisko dla osób bezdomnych z usługami opiekuńczymi, Stowarzyszenie „Złoty Wiek”, ul. Hryniewieckiego 9.

Schroniska to placówki czynne całodobowo, w których osoby bezdomne mają zapewniony posiłek, wymianę ubrania, miejsce do spania, pralnię i suszarnię ubrań. W schronisku prowadzone są także działania aktywizacyjne, które mogą pomóc w uzyskaniu samodzielności życiowej i wyjściu z bezdomności.

Noclegownie:

 • Stowarzyszenie „Feniks”, ul. Zamknięta 5;
 • „Caritas”, ul. Nehringa 14.

Noclegownia to miejsce, w którym osoby bezdomne mogą znaleźć schronienie na noc. Są one otwarte w godzinach od 18 do 8 rano. Z uwagi na pandemię koronawirusa placówki mogą oferować schronienie także w pozostałych godzinach. W noclegowniach można wymienić odzież, skorzystać z łazienki i prysznica, zjeść ciepły posiłek.

Ogrzewalnia:

 • Szczecińskie Centrum Profilaktyki Uzależnień, ul. J.H. Dąbrowskiego 22-23 Szczecin)

Ogrzewalnia jest czynna przez całą dobę. Do dyspozycji osób korzystających przeznaczonych jest 17 miejsc siedzących, toalety oraz łazienka z przebieralnią. W czasie pobytu osoby mogą wypić ciepły napój, dokonać niezbędnych czynności higienicznych oraz przebrać się.

Autor:  Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Szczecinie 

28.10.2021