przejdź do głównej treści strony

Mistrzostwa Pierwszej Pomocy PCK

12 maja na terenie Jasnych Błoni w Szczecinie odbyły się XXVI Okręgowe Mistrzostwa Pierwszej Pomocy Polskiego Czerwonego Krzyża. Patronat honorowy nad mistrzostwami objęli:

  • Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego – Pan Olgierd Geblewicz,
  • Wojewoda Zachodniopomorski - Pan Tomasz Hinc,
  • Prezydent Miasta Szczecin – Pan Piotr Krzystek
  • Zachodniopomorski Kurator Oświaty – Pani Magdalena Zarębska – Kulesza.

Celem Mistrzostw było sprawdzenie umiejętności udzielania pierwszej pomocy przez młodzież szkół ponadgimnazjalnych, a także promowanie ujednoliconych standardów udzielania pierwszej pomocy, zgodnych z zasadami Unii Europejskiej. Ponieważ - jak co roku - rywalizacja szkolnych drużyn odbywa się w ulubionym miejscu spacerowym Szczecinian, była to też okazja do pokazania przebiegu typowej akcji udzielania pierwszej pomocy.
W tym roku w XXVI Okręgowych Mistrzostwach wzięło udział 8 młodzieżowych zespołów ratowniczych – zwycięzców eliminacji Mistrzostw rejonowych, które reprezentowane były przez Oddziały Rejonowe oraz Delegatury PCK z: Darłowa, Gryfina, Kołobrzegu, Koszalina, Stargardu, Czaplinka, Szczecina i Trzebiatowa.

W trakcie Mistrzostw - obok sprawdzenia wiedzy teoretycznej i umiejętności praktycznych w udzielaniu pierwszej pomocy - młodzież walczyła o cenne nagrody, ale też o prawo do reprezentowania województwa zachodniopomorskiego podczas eliminacji krajowych Mistrzostw, które odbędą się w dniach od 7 do 9 czerwca w Rzeszowie.

Prawidłowości realizowanych przez drużyny zadań pilnowali Instruktorzy Pierwszej Pomocy PCK i Zespół Sędziowski na czele z Sędzią Głównym Mistrzostw p. Marią Flisznik i Główna Komisja Sędziowska w osobach pań: Krystyny Domańskiej i Edyty Gruszczyńskiej oraz pana Piotra Jędrusika. Pozorantami i łącznikami wspierającymi od strony technicznej mistrzostwa była czerwonokrzyska młodzież z XIII i IV Liceum Ogólnokształcącego w Szczecinie. Jak co roku nie zabrakło wsparcia Grupy Ratowniczej PCK z Koszalina oraz ratowników medycznych pracujących w Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie.

Startujące w rywalizacji drużyny miały do pokonania 8 stacji, na których musiały się zmierzyć z różnymi sytuacjami wymagającymi interwencji ratowników - począwszy od wypadku drogowego poprzez ofiary nagłych zasłabnięć, zawału, otwartych złamań czy ataku epilepsji, itp.

Dużą atrakcją zarówno dla uczestników Mistrzostw, zaproszonych gości jaki i dla mieszkańców Szczecina były pokazy przeprowadzone przez Grupę Rekonstrukcyjną SWAR ze Szczecina oraz pokazy reanimacji weterynaryjnej prowadzone przez p. Bartosza Miazgowskiego z OSP „Gryf” ze Szczecina.

Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki przygotował dla drużyn, ale też dla mieszkańców Szczecina stację promującą Regionalny System Ostrzegania i Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Szczecinie – 112 oraz stoisko promocyjno – edukacyjne w zakresie profilaktyki HIV/AIDS.

Zwyciężyć i pokonać konkurentów nie było łatwo bo wszystkie grupy ratownicze były bardzo dobrze przygotowane. W ocenie zespołu sędziowskiego najlepsze okazały się trzy szkolne drużyny:

  • I miejsce – Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Czaplinku
  • II miejsce – Zespół Szkół Ogólnokształcących w Gryfinie
  • III miejsce – II Liceum Ogólnokształcące w Koszalinie

Na Krajowych Mistrzostwach Pierwszej Pomocy PCK, które odbędą się w tym roku w Rzeszowie województwo zachodniopomorskie reprezentować będzie drużyna ratownicza z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Czaplinku. Gratulujemy zwycięzcom, ale także wszystkim uczestnikom Mistrzostw bo reprezentowały najlepsze szkolne drużyny ratownicze PCK w województwie.

Podczas XXVI Okręgowych Mistrzostw Pierwszej Pomocy PCK posmakować można było wojskowej grochówki przygotowanej przez 12 Szczecińską Dywizję Zmechanizowaną.

Pogoda sprzyjała w tym roku uczestnikom mistrzostw oraz kibicującym im mieszkańcom Szczecina i turystom. Mamy nadzieję, że skorzystali wszyscy, poszerzając swoją wiedzę i umiejętności w zakresie udzielania pierwszej pomocy, ale przede wszystkim bezpiecznych zachowań. Do zobaczenia w przyszłym roku.

Mistrzostwa przeprowadzono przy wsparciu Samorządu Województwa Zachodniopomorskiego, przyznanym w formie dotacji w trybie bezkonkursowym. Marszałek Województwa ufundował także atrakcyjne nagrody dla zdobywców pierwszego miejsca. 

Autor:  Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego 

17.05.2018