przejdź do głównej treści strony

Cybernauci - co nowego w projekcie?

Już dwa lata w ramach projektu "Cybernauci - kompleksowy projekt kształtowana bezpiecznych zachowań w sieci" szkolimy całe społeczności szkolne z zakresu bezpieczeństwa w sieci i reagowania na zagrożenia. Tylko w samym roku 2017 odwiedziliśmy ponad 700 szkół przeszkoliliśmy ponad 14 tysięcy nauczycieli i nauczycielek, ponad 45 tysięcy uczniów i uczennic oraz 17 tysięcy rodziców i opiekunów w całej Polsce!

Od stycznia do końca grudnia 2017 r. poruszaliśmy tematy związane z zasadami bezpieczeństwa w sieci, rozpoznawania zagrożeń i reagowania na nie, kształtowaniem wizerunku w sieci, wykorzystywaniem internetu w różnych celach, jak np. nauki, zabawy, utrzymywania kontaktów z innymi osobami czy rozwijania kreatywności. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą projektu:

Materiały edukacyjne

Przygotowaliśmy bezpłatne materiały z myślą o wszystkich grupach społeczności szkolnej– komiksy dla dzieci i młodzieży, test wiedzy dla rodziców i opiekunów oraz scenariusze zajęć dla nauczycieli. Mamy nadzieję, że będziecie wykorzystywać je w swoich szkołach i domach. Materiały dostępne są bezpłatnie na stronie: http://cybernauci.edu.pl/materialy-edukacyjne/.

Katalog materiałów edukacyjnych to narzędzie przeznaczone dla wszystkich poszukujących materiałów edukacyjnych dotyczących tematyki bezpieczeństwa w Internecie i korzystania z technologii informacyjno-komunikacyjnych. Katalog pozwala na proste wyszukiwanie materiałów zgodnie z opisanymi metadanymi, obejmującymi m. in. adresatów materiałów, zakres tematyczny czy licencje. Zapraszamy do korzystania z katalogu i samodzielnego dodawanie kolejnych materiałów. Więcej informacji: www.cybernauci.edu.pl/katalog.

II Konkurs Cybernautów

Dzięki Konkursowi Cybernautów możemy poznać efekty przeprowadzonych warsztatów. Każda szkoła, która zgłosiła się do konkursu, zorganizowała działania, mające na celu promocję postawy bezpiecznego korzystania z sieci i nowych technologii, angażując przy tym całą społeczność szkolną. "Wspólnie z rodzicami, dziećmi i nauczycielami stworzyliśmy autorską grę miejską dla młodych mieszkańców miasta, zaprosiliśmy do współpracy policję zajmującą się cyberprzestępczością, a także uczestniczyliśmy w różnych spotkaniach z autorytetami w dziedzinach szeroko pojętego bezpieczeństwa w sieci(...)". Dzisiaj wspominamy ten czas, jako bardzo pracowity, ale równie satysfakcjonujący. To była wspaniała przygoda, którą chętnie powtórzymy. - Agnieszka Pierz-Skulimowska i Aleksandra Ryblewska, Prywatne Centrum Edukacyjne "Szkoły Sukces" w Białogardzie - laureaci II Konkursu Cybernautów.

Szkoły, które ukończyły warsztaty prowadzone w ramach projektu „Cybernauci” mają szansę na udział w III edycji Konkursu Cybernautów i wygranie sprzętu elektronicznego. Na zgłoszenia czekamy do końca marca 2018 roku. Informacje o konkursie oraz formularz znajdują się na: http://www.cybernauci.edu.pl/konkurs

Baza Dobrych Praktyk

"Cieszymy się, że mogliśmy uczestniczyć w tym projekcie. Jest to dla naszej szkoły nowe doświadczenie i ogromna przyjemność. Rady i inspiracje, które czerpiemy z Waszych Dobrych Praktyk są bezcenne." - Marta Woźniak Wicedyrektor ZSU w Rabce.

Dobre Praktyki to przestrzeń, w której publikujemy opisy szkolnych inicjatyw z zakresu bezpieczeństwa w sieci i reagowania na zagrożenia, zrealizowanych w ramach Konkursu Cybernautów. Mogą one służyć jako inspiracja do organizowania kolejnych działań na rzecz promocji cyberbezpieczeństwa wśród całych społeczności szkolnych. Zapraszamy do korzystania z bazy Dobrych Praktyk: www.cybernauci.edu.pl/dobre-praktyki/.

"Cybernauci – kompleksowy projekt kształtowania bezpiecznych zachowań w sieci” prowadzi Fundacja Nowoczesna Polska w partnerstwie z Collegium Civitas. Realizacja potrwa do końca grudnia 2018 roku. Projekt jest finansowany ze środków Ministra Edukacji Narodowej. Projekt został objęty honorowym patronatem przez Ministerstwo Cyfryzacji, Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka oraz Ośrodek Rozwoju Edukacji.
 

Autor:  Fundacja Nowoczesna Polska 

29.12.2017


Lista załączników: