przejdź do głównej treści strony

Ekodron wraca nad Szczecin

Wraz z nastaniem jesiennej aury powracają kontrole dymu wydobywającego się ze szczecińskich kominów.

Specjalistyczny dron, który w sezonie grzewczym patroluje szczecińskie niebo, wyposażony jest w czujniki mierzące poziom stężenia w powietrzu szkodliwych substancji: formaldehydu, chlorowodoru, lotnych związków organicznych oraz pyłu zawieszonego PM10 i PM2,5, które wytwarzane są podczas spalania w piecach niedozwolonych materiałów i zanieczyszczają powietrze. Użycie drona pozwala precyzyjnie namierzyć źródło zanieczyszczeń i skierować tam patrol Straży Miejskiej, który po kontroli może nałożyć mandat na osobę dopuszczającą się tego procederu.

Działania są realizowane przez firmę Tomkov i Straż Miejską w formie wspólnych patroli, kierowanych w rejony wytypowane wcześniej, m.in. na podstawie zgłoszeń samych mieszkańców. Kontrole odbywają się zarówno w godzinach porannych, jak i wieczornych. W trzech pierwszych miesiącach tego roku pomiarem objęto ponad 13 tys. budynków na łącznym obszarze ponad 10 ha.

Patrole wyposażone są również w ulotki zawierające wskazówki, jak palić w piecu oszczędniej i nie dymić, a także spis materiałów, które absolutnie nie mogą służyć do tego celu. Przypominamy, że są to:

  • zanieczyszczone odpady drewniane, np. impregnowane i lakierowane;
  • materiały nasączone substancjami chemicznymi;
  • opakowania i butelki z tworzyw sztucznych po napojach, farbach i lakierach, rozpuszczalnikach i innych substancjach chemicznych;
  • zużyte opony i inne odpady z gumy;
  • impregnowana tektura.
Autor:  Urząd Miasta Szczecin 

11.10.2021