przejdź do głównej treści strony

Te działania poprawiają jakość powietrza w Szczecinie

Coraz więcej mieszkań komunalnych w Szczecinie posiada ekologiczne źródło ciepła. W latach 2018 - 2023 zmieniono system ogrzewania w ponad 800. lokalach.

Tylko w tym roku nowy system ogrzewania zamontowano w 130. mieszkaniach komunalnych. Dzięki temu, jeszcze tej jesieni po raz pierwszy popłynie ciepło z pieców gazowych lub elektrycznych m.in. w lokalach przy ul. Nad Odrą 109 i 113 oraz ul. Lipowej 21.

Zmiana ogrzewania w lokalach komunalnych następuje w wyniku remontów prowadzonych przez Zarząd Budynków i Lokali Komunalnych, a także przez samych mieszkańców, którzy np. zdecydowali się na wynajęcie mieszkania komunalnego w zamian za remont. W tym przypadku mają możliwość skorzystania ze wsparcia finansowego od Miasta przy wydzieleniu łazienki i zmianie ogrzewania w lokalu.

Mieszkańcy naszego miasta coraz chętniej decydują się na wynajęcie mieszkania w zamian za remont. Jednocześnie coraz częściej korzystają z dofinansowania udzielanego w ramach Programu Małych Ulepszeń. Większe zainteresowanie tym tematem to efekt zmian, jakie w ostatnich latach zostały wprowadzone do Programu - mówi Barbara Wrzos, zastępca dyrektora ZBiLK ds. inwestycji - Najpierw m.in wzrosły kwoty, które można uzyskać w ramach dofinansowania na wykonanie łazienki i ogrzewania. Następnie Program został rozszerzony o nowa grupę mieszkańców, tych, którzy właśnie decydują się na wynajęcie mieszkania za remont.

Szczegóły na temat Programu Małych Ulepszeń znajdują się tutaj:

https://mieszkaniaodmiasta.pl/dofinansowanie

Miasto zauważa progres związany z zainteresowaniem mieszkańców Programem Małych Ulepszeń. W tym roku z Programu skorzystało już trzy razy więcej osób niż w ubiegłym roku. W 2022 podpisano w tej sprawie 15 umów, a w tym, tylko do końca września ponad 50.

Poza tym Zarząd Budynków i Lokali Komunalnych jako zarządca nieruchomości wspólnot mieszkaniowych nadzoruje także podłączenie budynku do sieci miejskiej i wykonanie centralnego ogrzewania. W tym roku ZBiLK koordynuje takie prace np w oficynie przy ul. Małkowskiego 21. 

Autor:  Urząd Miasta Szczecin 

09.10.2023