przejdź do głównej treści strony

Szczecin dołącza do międzynarodowych obchodów 30. rocznicy Konwencji o prawach dziecka

W 1989 r. światowi przywódcy podjęli historyczne zobowiązanie wobec dzieci na świecie i przyjęli Konwencję o prawach dziecka. Szczecin podobnie jak wiele innych miast, zarówno w Polsce jak i na całym świecie, dołącza do inicjatywy UNICEF Polska i organizuje obchody 30. rocznicy uchwalenia tego dokumentu.

W ramach świętowania tej wyjątkowej rocznicy, w Szczecinie odbędzie się spotkanie Prezydenta Miasta z zaproszonymi przedstawicielami szczecińskich szkół podstawowych i licealnych. Podczas wydarzenia, w którym udział wezmą m.in. osoby, które czynnie działają na rzecz dzieci, odbędzie się moderowana dyskusja dot. problemów i wyzwań, z jakimi na co dzień muszą mierzyć się młodzi ludzie.

- 20 listopada obchodzimy Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka. To ważny moment i jednocześnie doskonała okazja by na chwilę się zatrzymać i z bliska spojrzeć na świat oczami młodych mieszkańców Szczecina – mówi Piotr Krzystek – prezydent Szczecina. – W 30. rocznicę przyjęcia Konwencji o prawach dziecka, w gronie uczniów szczecińskich szkół oraz osób, które na co dzień angażują się w sprawy dzieci i młodzieży, będziemy rozmawiać na tematy, które są istotne dla młodych pokoleń.


W ramach rocznicy, w szczecińskich szkołach i placówkach oświatowych, w najbliższych dniach nie zabraknie również zajęć, które zostaną poświęcone m.in. tematyce związanej z prawami dziecka oraz działalnością Funduszu Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci, czyli UNICEF. Dodatkowo, uczniowie Szkoły Podstawowej nr 11 im. UNICEF’u wezmą udział w konkursie plastycznym pn. „Dla każdego dziecka, dzieciństwo”, który zostanie zwieńczony pokonkursową wystawą prac w Galerii Prezydenckiej szczecińskiego magistratu.

W tegoroczne obchody tej wyjątkowej rocznicy włączyła się również szczecińska Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza, której budynek, podobnie, jak nadodrzańskie Dźwigozaury, 20 listopada br. zostanie podświetlony na niebiesko.

Konwencja o prawach dziecka uchwalona 20.11.1989 roku przez Organizację Narodów Zjednoczonych, to najważniejszy dokument dotyczący praw dzieci na świecie. Mówi o tym, że każdemu dziecku, niezależnie od koloru skóry, wyznania czy pochodzenia, przysługują takie same prawa - prawa dziecka. Inicjatorem powstania Konwencji była Polska i to nasz kraj przedłożył jej pierwszy projekt. Do dziś Konwencja jest najszerzej ratyfikowanym na świecie dokumentem z zakresu praw człowieka.

Bardzo cieszymy się, że tak wiele miast na całym świecie, w tym w Polsce, zdecydowało się dołączyć do obchodów 30. rocznicy uchwalenia Konwencji o prawach dziecka, mówi Marek Krupiński, Dyrektor Generalny UNICEF Polska. Zapisy zawarte w Konwencji są podstawą działalności UNICEF, który robi wszystko, aby stanowiły one kanon zasad etycznych i standardów międzynarodowych postępowania wobec dzieci.

W ciągu 30 lat obowiązywania Konwencji życie dzieci w wielu aspektach zmieniło się na lepsze. O połowę zmniejszył się odsetek niedożywionych dzieci. Przypadki zahamowania wzrostu wśród dzieci poniżej 5. roku życia zmniejszyły się o 41%. Niestety, wciąż miliony dzieci na całym świecie potrzebują pomocy. Ponad 262 mln chłopców i dziewcząt nie chodzi do szkoły. Nadal dzieci z najuboższych rodzin są dwa razy bardziej narażone na śmierć przed ukończeniem 5. roku życia niż ich rówieśnicy z rodzin lepiej sytuowanych.

Obchody 30-lecia Konwencji są okazją, aby przypomnieć o naszym zobowiązaniu do przestrzegania praw dzieci. To także sposobność trwałego zaangażowania, aby słuchać, wspierać i działać z dziećmi i młodzieżą oraz budować przyszłość z tymi, którzy będą ją kontynuować.

Więcej informacji o Konwencji o prawach dziecka na stronie: prawadziecka.org 

Autor:  Urząd Miasta Szczecin 

18.11.2019