przejdź do głównej treści strony

Światowy Dzień Walki z Cukrzycą w NFZ

W czwartek, 27 czerwca, obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Cukrzycą. Tego dnia Zachodniopomorski Oddział NFZ zaprasza do swojej siedziby w Szczecinie, proponując bezpłatne badanie poziomu cukru we krwi, prelekcje o cukrzycy i sposobach radzenia sobie z tą chorobą, o problemach z cukrzycą kobiet w ciąży oraz informację o dedykowanej im aplikacji Sweet pregna – która jest cyfrowym, bezpłatnym poradnikiem dla kobiet z rozpoznaną cukrzycą ciążową. Powiemy też o coraz popularniejszym portalu NFZ z bezpłatnymi dietami na każdy dzień!

 • Na badanie poziomu cukru we krwi zapraszamy w godz. 9-14 do sali obsługi. Badania będą wykonywane przez studentów zrzeszonych w Międzynarodowym Stowarzyszeniu Studentów Medycyny IMFSA (sala obsługi, godz. 9-14).
 • Na półgodzinne otwarte spotkanie z dr n. med. Martą Kuczak-Wójtowicz - lekarzem specjalistą chorób wewnętrznych, nefrologii, diabetologii (w trakcie specjalizacji), kierującą Oddziałem Chorób Wewnętrznych w Szpitalu „Zdroje” zapraszamy o godz. 11.45 do sali konferencyjnej. Prelekcja będzie dotyczyć cukrzycy ciążowej: co to jest, jak ją rozpoznać, czy można coś zrobić, by jej zapobiec; zalecenia uniwersalne i szczególne - dla kobiet z już rozpoznaną cukrzycą (sala konferencyjna, godz. 11.45-12.15).
 • O godz. 12.30 w sali konferencyjnej ZOW NFZ rozpocznie się otwarte spotkanie z konsultantką wojewódzką w dziedzinie pielęgniarstwa diabetologicznego Iwoną Trzepiałowską z Poradni Diabetologicznej w NZOZ Przychodnia Medycyny Rodzinnej, W. Fabian Spółka Jawna. Proponujemy prelekcję na temat: "Cukrzyca nie boli, ale…" - jak żyć, by zmniejszyć ryzyko zachorowania na cukrzycę, jak rozpoznać pierwsze objawy (sala konferencyjna, godz. 12.30-13.15).
 • Tego dnia będziemy promować także portal NFZ z bezpłatnymi dietami – wakacje to dobry czas, by zacząć zdrowo się odżywiać, a jeśli trzeba - trochę schudnąć. Pokażemy, jak korzystać z zasad zdrowego odżywiania się i właściwej diety – na przykładzie portalu Akademii NFZ www.diety.gov.pl - otwórz link Są tu propozycje jadłospisu na 28 dni, wybór zamienników produktów, lista zakupów. W tym dniu można będzie otrzymać wydruk diety od NFZ na cały tydzień! Zapraszamy na salę obsługi w godz. 9-14
 • Przybliżymy także aplikację Sweet Pregna, na smartfony - dla kobiet w ciąży z rozpoznaną cukrzycą. Aplikacja pomaga ustalić odpowiednie zapotrzebowanie kaloryczne i kontrolować glikemię. Sweet Pregna podpowie, co to jest zbilansowana dieta, jak zachować właściwy poziom cukru we krwi, pomoże komponować własne posiłki, zapisywać pomiary z glukometru i przekazywać te dane lekarzowi. Aplikacja jest darmowa. Użytkownicy systemów android mogą je pobrać z Google Play natomiast posiadacze urządzeń z systemem iOS - w sklepie Apple Store. Sweet Pregna została sfinansowana z europejskich środków pomocowych: Funduszu Współpracy Dwustronnej Mechanizmu Finansowego EOG i Norweskiego Mechanizmu Finansowego. NFZ koordynował przygotowanie aplikacji, jest ich wydawcą i właścicielem. Na prezentację zapraszamy o godz. 11.30 i 13.30 (sala konferencyjna, godz. 11.30 -11.45 oraz 13.30-13.45)
 • Ponadto dostępne będą ulotki Gdzie się leczyć - z wykazem poradni diabetologicznych w ramach NFZ - otwórz link
 • Przypomnimy o zasadach korzystania ze świadczeń:
  • do diabetologa należy mieć skierowanie od innego lekarza ubezpieczenia zdrowotnego (tj. pracującego w ramach umowy z NFZ)
  • wszystkie kobiety w ciąży, także nieubezpieczone, mają prawo do wszystkich świadczeń opieki zdrowotnej (na zasadach ogólnych)
  • kobiety w ciąży korzystają z opieki zdrowotnej poza kolejnością (przepis obowiązuje od 01.01.2017r.)

 

Zapraszamy! 

Autor:  Narodowy Fundusz Zdrowia - Zachodniopomorski Oddział Wojewódzki 

26.06.2019