5 lutego, 15. raz w Polsce będziemy obchodzić Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI). Centralnym punktem obchodów jest największa w Europie konferencja dla profesjonalistów na temat bezpieczeństwa dzieci i młodzieży online. Jednocześnie przez cały luty, organizatorzy DBI w Polsce, NASK i Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, zapraszają placówki oświatowe, do włączania się w obchody DBI poprzez realizowanie lokalnych akcji edukacyjnych. Do tej pory zgłoszono już ponad 3000 takich inicjatyw, w których weźmie udział ponad 200 000 dzieci.
Dzień Bezpiecznego Internetu powstał z inicjatywy Komisji Europejskiej i od 2004 r. angażuje coraz więcej państw, nie tylko w Europie, ale i na całym świecie. W Polsce za jego organizację odpowiedzialne jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), tworzone przez Państwowy Instytut Badawczy NASK i Fundację Dajemy Dzieciom Siłę, w ramach unijnego programu „Łącząc Europę” (ang. Connecting Europe Facility). Głównym partnerem wydarzenia jest Fundacja Orange, partnerami DBI 2019 są Facebook Polska oraz Google Polska. Wsparcia udzielili także: Teatr Palladium, Multimedia w Szkole oraz National Westminster Bank Oddział w Polsce.
5 lutego 2019 r. w teatrze Palladium w Warszawie odbędzie się konferencja „Dzień Bezpiecznego Internetu 2019”, będąca centralnym elementem obchodów DBI. Do udziału w największym w Europie wydarzeniu dotyczącym bezpieczeństwa dzieci i młodzieży online zaproszono 700 przedstawicieli sektora edukacyjnego, specjalistów pracujących z dziećmi i młodzieżą oraz media. Prelekcje wygłoszą m.in. Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar, seksuolożka Izabela Jąderek, Dyrektor Pionu Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego NASK Marcin Bochenek, prof. Jacek Pyżalski oraz psychoterapeutki z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę Ewa Dziemidowicz i Agnieszka Nawarenko. Organizatorzy zadbali o transmisję online z konferencji, którą będzie można oglądać na profilu FB Polskiego Centrum: www.facebook.pl/bezpiecznyinternet.
W tym roku, przez hasło „Działajmy razem!”, organizatorzy DBI zwracają szczególną uwagę na potrzebę współpracy i powszechnego zaangażowania rodziców, nauczycieli i innych profesjonalistów, decydentów, dostawców treści i usług internetowych w działania podnoszące poziom bezpieczeństwa dzieci online. Podkreślają, iż przeciwdziałanie negatywnym zjawiskom, jak hejt, cyberprzemoc, uzależnienie, czy szkodliwe treści w sieci, wymaga zarówno profesjonalnego zaangażowania specjalistów z różnych sektorów i branż, jak i uważnego kontaktu z dzieckiem rodziców, nauczycieli i innych bliskich mu osób.
– Hasło „Działajmy razem!” zwraca uwagę na moc wspólnego zaangażowania. Jak wynika z najnowszej edycji badań NASK „Nastolatki 3.0” młodzi ludzie czują zbyt małe oparcie ze strony dorosłych – aż 32,5 proc. z tych badanych, którzy doświadczyli przemocy w internecie, zadeklarowało, że nie zawiadomiło o tym fakcie nikogo. To najczęściej wybierana odpowiedź. Do rodziców/krewnych zwróciło się 21,9 proc. Nieco więcej szukało pomocy u przyjaciół i znajomych (24,3 proc.). Do nauczycieli zwróciło się zaledwie 8,2 proc. ofiar cyberprzemocy- mówi Anna Rywczyńska, koordynatorka Polskiego Centrum Programu Safer Internet z NASK.
Obchody Dnia Bezpiecznego Internetu odbijają się w kraju szerokim echem dzięki udziałowi lokalnych ośrodków edukacyjnych i kulturalnych. Co roku organizatorzy zapraszają placówki z całej Polski do włączania się w propagowanie idei bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w internecie, a także tworzenia przyjaznego i kreatywnego środowiska w sieci. Wśród inicjatyw zgłaszanych na stronie www.dbi.pl. można znaleźć zajęcia edukacyjne, konkursy plastyczne, jak również nietypowe akcje, np. pokazy pantomimy, prezentacje z wykorzystaniem teatrzyku kamishibai, teleturnieje czy konkursy poetyckie.
„Już od 15 lat z powodzeniem zapraszamy szkoły i inne placówki do organizowania z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu lokalnych działań profilaktycznych” – mówi Łukasz Wojtasik, koordynator programu „Dziecko w Sieci” z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. „Zachęcamy, żeby takie inicjatywy wychodziły poza przekazanie dzieciom podstawowych zasad bezpieczeństwa online, żeby odwoływały się do uniwersalnych wartości i kompetencji, jak uczciwość, traktowanie innych z szacunkiem, pomaganie słabszym, dbanie o prywatność czy umiar. Podkreślamy, że organizowanie takich zajęć nie wymaga od nas, dorosłych, szczególnych kompetencji technologicznych. To, czego potrzebujemy, to poczucie odpowiedzialności za bezpieczeństwo dzieci, wiara w naszą sprawczość i energia do działania” – dodaje.
Inicjatywy można organizować przez cały luty. Najlepsze ze zgłoszonych akcji mogą wygrać atrakcyjne nagrody od organizatorów i partnerów DBI, którzy od wielu lat wspierają obchody tego święta.
„Jako Fundacja Orange już kolejny raz wspieramy Dzień Bezpiecznego Internetu. W tym roku chcę szczególnie zwrócić uwagę na fakt, że bezpieczny internet to sieć bez hejtu. Już wkrótce startujemy z kampanią dotyczącą tego zjawiska. Pokażemy, że jest nas więcej dla dobra w sieci”– ujawnia Ewa Krupa, prezes Fundacji Orange, Głównego Partnera obchodów.
„Internet jest wspaniałym źródłem informacji, narzędziem do nauki i oknem na świat. Korzystać z niego należy jednak w sposób świadomy i bezpieczny – mówi Marcin Olender, Menadżer ds. Polityk Publicznych i Relacji Rządowych dla regionu CEE w Google. Naszej firmie od początku przyświecała zasada, że jej wszelkie działania będą prowadzone z troską o prywatność i bezpieczeństwo użytkowników. W miarę rozwoju internetu na bieżąco ulepszamy nasze technologie zabezpieczające i narzędzia do ochrony prywatności, budujemy nowe produkty i prowadzimy programy edukacyjne, by pomóc użytkownikom i ich rodzinom zachować bezpieczeństwo w sieci – dodaje.
Polski oddział Facebooka z okazji DBI udostępnił nowe materiały edukacyjne dotyczące bezpieczeństwa online.
– Biblioteka edukacji cyfrowej zawiera zasoby przygotowanie dla nauczycieli, ale także rodziców i opiekunów młodzieży w wieku 11 – 18 lat, przeznaczone do wykorzystania w trakcie interaktywnych zajęć oraz rozmów dotyczących rozwoju umiejętności potrzebnych do poruszania się w cyfrowym świecie, rozważnego odbierania informacji oraz odpowiedzialnego tworzenia treści i dzielenia się nimi. Materiały edukacyjne Biblioteki powstały na podstawie 10 lat badań w ramach projektu Youth and Media realizowanego na Uniwersytecie Harvarda – tłumaczy Jakub Turowski odpowiedzialny w Facebooku za politykę publiczną w Polsce i krajach bałtyckich.
Tegoroczne obchody Dnia Bezpiecznego Internetu odbywają się pod patronatem Ministerstwa Cyfryzacji, Ministerstwa Edukacji Narodowej, Rzecznika Praw Obywatelskich, Urzędu Komunikacji Elektronicznej oraz Komendy Głównej Policji .
Wszystkie informacje dotyczące obchodów DBI dostępne są na stronie www.dbi.pl oraz na www.facebook.pl/bezpiecznyinternet.
05.02.2019