przejdź do głównej treści strony

Areszt dla oszustów podających się za pracowników wodociągów

Wykorzystując uczciwość oraz zaufanie do drugiego człowieka, oszuści podszywają się za pracowników różnych instytucji, w tym za pracowników wodociągów. Sprawcy często szukają swoich ofiar wśród seniorów. Szczecińscy policjanci w związku z tym oszustwem zatrzymali 4 osoby, które najbliższe 3 miesiące spędzą w areszcie śledczym.

Oszuści w 2 lub 3 osobowych grupach pod wymyślonym pozorem kontroli szczelności lub ciśnienia wody, bądź też w związku z domniemaną awarią, np. u sąsiadów, wchodzą do mieszkań, a następnie je okradają.

Szczecińscy policjanci w trakcie prowadzonych czynności zatrzymali 3 kobiety i 1 mężczyznę, podejrzewanych o dokonanie tego procederu. Są to mieszkańcy województwa zachodniopomorskiego i małopolskiego w wieku od 22 do 37 lat.

Kryminalni na podstawie zebranego materiału dowodowego przedstawili zatrzymanym zarzuty kradzieży. Prokurator Prokuratury Rejonowej Szczecin – Śródmieście wystąpił do sądu z wnioskiem o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania, do którego sąd się przychylił.

Zgodnie z kodeksem karnym zatrzymanym grozi do 5 lat pozbawienia wolności.

Przypomnijmy, że pracownicy wodociągów nie przeprowadzają żadnych kontroli w budynkach, w których pobór wody rozlicza zarządca budynku, nie mają także potrzeby wchodzić do mieszkań w celu usunięcia awarii. Nigdy nie chodzą także w dwu lub trzyosobowych zespołach. Inkasenci wodociągów spisujący stan wodomierza przychodzą do odbiorców indywidualnych pojedynczo, posiadają legitymację służbową i okazują ją na wezwanie właściciela mieszkania. Nigdy nie pobierają żadnych opłat.

W związku z powyższą sytuacją szczecińska Policja przestrzega przed wpuszczaniem do mieszkania osób nieznajomych, nawet jeżeli powołują się na jakąś instytucję lub ważną sprawę. Złodzieje zazwyczaj wykorzystują naiwność starszych osób podając się za przedstawicieli różnych firm, instytucji, czy jak w tym przypadku za „za pracownika wodociągów”.

Dla własnego bezpieczeństwa, szczególnie osoby starsze, powinny zachować czujność i ostrożność, zwłaszcza wobec osób, które zapraszają do swojego do mieszkania. Musimy pamiętać o tym, że to my decydujemy kogo zapraszamy do mieszkania i tak naprawdę nie mamy żadnego obowiązku otwierać drzwi osobom których nie znamy, jak i wpuszczać je do swojego mieszkania.

Jeżeli dojdzie już do sytuacji, że zaprosimy do mieszkania nieznajomych, nigdy nie należy pozostawiać ich samych!

W sytuacjach budzących jakiekolwiek podejrzenia, czy wątpliwości należy jak najszybciej zadzwonić pod numer alarmowy 112.

Autor:  Komenda Miejska Policji w Szczecinie 

19.03.2019