przejdź do głównej treści strony

Działania „PIESI” na szczecińskich ulicach

Dziś od wczesnych godzin porannych policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Szczecinie prowadzą wzmożone działania pn. „PIESI”. Mundurowi zwracają szczególną uwagę na błędy uczestników ruchu popełniane w miejscach, gdzie krzyżuje się ruch pieszych i kierujących oraz przypominają o zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa. Pamiętajmy piesi są grupą szczególnie narażoną na poniesienie ciężkich obrażeń lub śmierci w przypadku uczestniczenia w zdarzeniu drogowym.

Opady atmosferyczne, mgła, szybciej zapadający zmrok to warunki, z którymi coraz częściej mierzą się uczestnicy ruchu drogowego. Właśnie w tak trudnych warunkach każdego roku na drogach odnotowywana jest znacznie większa liczba zdarzeń drogowych, szczególnie tych z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego. Dziś od wczesnych godzin porannych policjanci szczecińskiej drogówki wspólnie z funkcjonariuszami Żandarmerii Wojskowej, w ramach działań „Piesi” zwracają szczególną uwagę na błędy uczestników ruchu popełniane w miejscach, gdzie krzyżuje się ruch pieszych i kierujących oraz przypominają o zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa.

Policjanci podczas prowadzonych działań skupiają się na błędach popełnianych przez uczestników ruchu drogowego, które są najczęstszymi przyczynami zdarzeń z udziałem pieszych. Na oku szczecińskiej drogówki są zarówno piesi, którzy przekraczają jezdnię w miejscu niedozwolonym lub nie stosują się do sygnalizacji świetlnej, jak i kierujący, którzy swoim zachowaniem naginają podstawowe przepisy prawa o ruchu drogowym, stworzone właśnie dla ochrony niechronionych uczestników ruchu drogowego.

Pamiętajmy, na mokrej, śliskiej nawierzchni znacznie wydłuża się droga hamowania pojazdu – należy zatem dostosować prędkość do warunków panujących na drodze, tak by odpowiednio szybko i bezpiecznie zareagować na zaistniała sytuację. Z drugiej strony szybko zapadający zmrok oraz opady atmosferyczne, sprawiają że pieszy ubrany w ciemną kurtkę czy płaszcz staje się praktycznie niewidoczny dla zmotoryzowanych. Pomimo tego, że planujemy poruszać się pieszo wyłącznie w mieście, warto pamiętać o założeniu na wierzchnią odzież elementu odblaskowego, dzięki któremu kierujący zauważy nas ze znacznie większej odległości i będzie miał czas na reakcję.

Na drodze nie jesteśmy sami. Nasze nieodpowiedzialne zachowanie, pośpiech czy rozkojarzenie w połączeniu z coraz gorszą aurą może stać się przyczyną wielu niebezpiecznych zdarzeń, które w konsekwencji zaważą na czyimś zdrowiu lub życiu.

mł. asp. Karolina Rykaczewska 

Autor:  Komenda Miejska Policji w Szczecinie 

22.10.2018