Na grzyby - poradnik część 1 - bezpieczne grzybobranie
Pierwszy odcinek poradnika "Na grzyby" obejmuje tematy: zasady bezpiecznego grzybobrania oraz najczęstsze grzybowe pomyłki.
Zasady bezpiecznego grzybobrania.
-
nie należy wybierać się na grzybobranie bez wystarczającej widzy na temat grzybów oraz sposobu ich zbierania
-
nie należy odcinać trzonu, ponieważ w ten sposób typowe dla danego gatunku „cechy" pozostawiamy w lesie, grzyby należy wykręcać z podłoża
-
nie należy zbierać okazów młodych, o niewykształconych jeszcze cechach istotnych dla danego gatunku, bo wtedy bardzo łatwo je pomylić
-
nie należy mieszać grzybów jadalnych z takimi co do których mamy wątpliwości w zakresie gatunku
-
należy zbierać wyłącznie znane gatunki, a przy najmniejszych wątpliwościach pozostawić grzyba w lesie. Nie należy niszczyć grzybów nawet tych niejadalnych ponieważ są ważnym składnikiem ekosystemu. Gatunki niejadalne dla człowieka są pokarmem dla zwierząt leśnych.
-
grzyby należy zbierać do przewiewnych koszy, nie przechowujmy w foliowych torbach czy workach – w ten sposób ich jakość może ulec pogorszeniu i gatunki jadalne mogą stać się szkodliwe dla zdrowia.
-
przy niewystarczającej znajomości grzybów najlepiej w ogóle zrezygnować z grzybów z blaszkami pod kapeluszem, ponieważ te gatunki posiadają trujące „sobowtóry”, a wybierać wyłącznie te, które mają rurki (gąbkę) z tego rodzaju grzybów występują gatunki niejadalne, ale nie trujące śmiertelnie.
-
pamiętajmy, że w razie wątpliwości, co do zebranych gatunków, zawsze możemy skorzystać z bezpłatnej porady klasyfikatora grzybów lub grzyboznawcy w stacjach sanitarno-epidemiologicznych.
-
po zebraniu grzybów należy je jak najszybciej przetworzyć, dłuższe przechowywanie pogarsza jakość grzybów
Najczęstsze grzybowe pomyłki.
Najczęstsze zatrucia grzybami odnotowano po spożyciu:
MUCHOMORA SROMOTNIKOWEGO mylonego z GOŁĄBKIEM SKROMNYM, CZUBAJKĄ KANIĄ, a młode okazy z PIECZARKĄ
Informacja godna uwagi - najważniejsze cechy muchomorów trujących (sromotnikowego, wiosennego i jadowitego) to białe blaszki, bulwiasto zgrubiały trzon u podstawy (ukryty w odstającej pochwie) oraz pierścień przyrośnięty w górnej części trzonu. Wystarczy tylko 50g spożytego muchomora sromotnikowego, aby wywołać zatrucie, powodujące nieodwracalne zmiany w narządach wewnętrznych.
LISÓWKA POMARAŃCZOWA mylona z PIEPRZNIKIEM JADALNYM (KURKA) Cechy charakterystyczne dzięki którym można odróżnić grzyba trującego to budowa trzonu zdecydowanie grubsza od kurki. Kolor intensywnie pomarańczowy nawet w przekroju.
W każdej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej są dyżury wyznaczone w okresie sezonu grzybowego, podczas których można przyjść z grzybami i poprosić o poradę.
Więcej informacji na temat grzybów można znaleźć na stronie „Poznaj grzyby – unikniesz zatrucia” oraz http://wsse-poznan.pl/category/informacje/grzyby/
Materiał audio